Ruszył „Kalejdoskop europejskich tradycji”

EU flag-Erasmus+_vect_POS

Od 18 października 2015 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy trwa realizacja międzynarodowej wymiany młodzieży w ramach projektu „Kalejdoskop europejskich tradycji” w ramach akcji KA1 – Mobilność edukacyjna osób – Mobilność osób uczących się i pracowników – Mobilność młodzieży i osób pracujących z młodzieżą, programu „Erasmus Plus”. W wymianie mającej zakończyć się 25 października 2015 r. bierze udział 28 uczestników z Polski, Litwy, Niemiec i Białorusi.

DSC_7031

Głównym celem projektu jest promowanie dialogu międzykulturowego, poznawanie innych kultur, tradycji, obyczajów, sposobów obchodzenia świąt a także promowanie obywatelstwa europejskiego, poznawanie możliwości zabierania głosu w strukturach lokalnych i europejskich zabierania głosu przez młodych ludzi.

DSC_7117

Projekt opiera się na zaangażowaniu jego uczestników we wszystkich etapach jego realizacji i zajęciach praktycznych zachęcających do aktywności i rozwijania kreatywności.

DSC_7972

Możliwość podjęcia działań i uczestnictwa w międzynarodowej wymianie pobudzi młodzież do wykazania własnej inicjatywy, aktywności, pozwoli uwierzyć w siebie, zachęci do poznawania kultur innych krajów, do nauki języków obcych, do rozwijania swoich zainteresowań, pozwoli na zdobycie nowych kompetencji i umiejętności dzięki uczeniu się pozaformalnemu i uświadamianiu sobie samego procesu uczenia.

DSC_7715

Dotychczas młodzież wzięła udział w min. grach i zabawach zapoznawczych i integracyjnych a także poznała tradycje i obrzędy świąteczne na Litwie i Białorusi. W poniedziałkowy wieczór 19 października uczestnicy projektu przygotowali i poprowadzili wieczorki narodowe, podczas których przybliżyli sobie nawzajem tradycję i kulturę swoich krajów.