Realizacja projektu “Pomysłowy recykling” w ECKiW OHP w Roskoszy

  EU flag-Erasmus+_vect_POS

W dniach 3-10 lipca 2015r. uczestnicy projektu „Pomysłowy recykling” spotkali się w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy na międzynarodowej wymianie młodzieży. Projekt realizowany jest w ramach akcji KA1 – Mobilność edukacyjna osób, programu Erasmus + od 1 czerwca 2015r., bierze w nim udział po 12 młodych osób i 2 liderów z Litwy, Węgier i Polski.

DSC_5980-vert-crop-crop

Głównym celem projektu jest działanie na rzecz ochrony przyrody, rozwój kreatywności, pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z różnych krajów, pobudzanie do aktywności zarówno na rzecz społeczności lokalnej jak i na rzecz budowania wspólnej Europy, promowanie dziedzictwa i dialogu międzykulturowego, poznawanie innych kultur, rozwijanie poczucia solidarności, tolerancji i zrozumienia dla różnorodności. Projekt uwzględnia zagadnienia ochrony środowiska, recyklingu a także połączenia rękodzieła z recyklingiem, promowania aktywności na łonie przyrody i na rzecz środowiska naturalnego, poznawanie dziedzictwa kulturowego innych krajów.

DSC_1783

DSC_4742

Podczas międzynarodowej wymiany młodzież koncentrowała się głównie na stworzeniu dekoracji i wyposażenia świetlicy środowiskowej z niepotrzebnych rzeczy w ramach warsztatów recyklingowych oraz zorganizowaniu eko-pikniku dla lokalnej społeczności. Uczestnicy brali także udział w warsztatach rękodzieła (tkania i haftu), grach i zabawach integracyjnych na świeżym powietrzu, rozmawiali o sposobach ochrony środowiska w krajach uczestników, o sposobach radzenia sobie z bezrobociem wśród młodych ludzi w Unii Europejskiej, udekorowali świetlicę środowiskową i odwiedzili Zakład Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej.

DSC_4817

DSC_5914

DSC_4742

DSC_5818

Niezapomnianych wrażeń dostarczył wszystkim pobyt nad Bugiem, odwiedzenie obiektów sakralnych świadczących o wielokulturowości południowego Podlasia w Kostomłotach (jedyna na świecie parafia katolicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego), Kodniu (Bazylika św. Anny z cudownym obrazem Matki Boskiej Kodeńskiej) i Jabłecznej (Monaster Św. Onufrego w Jabłecznej który uważany jest za najstarszy zabytek prawosławia na polskich ziemiach), przeprawa kajakami rzeką Bug na trasie Sławatycze – Jabłeczna celem sprzątania rzeki i przyległych plaż, zwiedzanie punktu Straży Granicznej w Sławatyczach i mini muzeum potomków Olęderów w Mościcach Dolnych oraz wspólne rozbicie biwaku, przygotowanie zupy na ogniu, śpiewy i zabawa przy ognisku.

DSC_4966

DSC_5032

DSC_5220

DSC_5254

DSC_5428

Ostatnie dni młodzież spędziła na przygotowaniach i przeprowadzeniu eko-pikniku dla lokalnej społeczności, który odbył się w przeddzień wyjazdu. Uczestnicy projektu przygotowywali zaproszenia, plakaty, dekorację, teren, aktywności, zabawy na piknik. Po oficjalnym rozpoczęciu pikniku uczestnicy dokonali prezentacji dokonań i działań realizowanych podczas projektu, opowiedzieli o swoich wrażeniach, zaprosili do obejrzenia galerii zdjęć, wystawy przyrodniczej oraz brania udziału w poszczególnych zajęciach. Dla przybyłych gości przygotowane były warsztaty recyklingowe, konkursy wiedzy o ochronie środowiska, pokaz prawidłowego sortowania odpadów, zbiórka elektrośmieci i makulatury, budowanie zamków z kartonów, moda recyklingowa a także gry animacyjne, zabawy sportowe, zumba, malowanie twarzy, poczęstunek. Na zakończenie imprezy odbył się pokaz impresji filmowej „cząstka Podlasia” ukazującej wyjątkową urodę i różnorodność wschodnich zakątków Polski.

DSC_6038

DSC_6066

DSC_6119

DSC_6073

DSC_6124

Dzięki projektowi młodzież zdobywa nowe kompetencje, umiejętności i wiedzę, uświadamia sobie jak ważna jest ochrona przyrody i środowiska dla nich samych i dla przyszłych pokoleń, jak można zapobiegać nadmiernemu zaśmiecaniu ziemi. Poprzez akcje takie jak dekoracja świetlicy środowiskowej, sprzątanie pobliskiego odcinka rzeki i przyległych plaż czy organizację pikniku recyklingowego uczestnicy w znacznym stopniu rozwinęli w sobie motywacje do działań na rzecz lokalnego środowiska oraz zyskali wiedzę i narzędzia do realizacji podobnych akcji w przyszłości. Organizując piknik ekologiczny młodzież zachęcała lokalną społeczność do zwrócenia uwagi na konieczność ochrony przyrody, propagowała wiedzę o recyklingu, pobudzała kreatywność proponując wykonywanie ozdób z odpadów, pokazywała jak należy poprawnie sortować śmieci i jak wygląda kwestia zagospodarowania odpadów. Ostatnim etapem projektu jest faza ewaluacyjna, podczas której młodzież m.in. wyda opracowanie z najciekawszymi pomysłami na dekoracje recyklingowe oraz w którym umieści realację o projekcie.

LOGO POMYSŁOWY RECYKLING