W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy trwa realizacja projektu „Z TIK do kariery” w ramach akredytowanego projektu sektora Młodzież, Akcji 1. Mobilność Edukacyjna Programu Erasmus +, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, w którym bierze udział po 10 młodych ludzi wraz z liderami z Polski i Litwy.
Głównym celem projektu jest uposażenie młodych osób wchodzących na rynek pracy w niezbędną wiedzę, zaplanowanie kariery zawodowej zgodnie ze swoimi predyspozycjami, wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych do tworzenia dokumentów aplikacyjnych oraz w codziennej pracy a także nabycie umiejętności i doświadczeń poprzez przeprowadzenie symulacji rozmów kwalifikacyjnych. Dodatkowe cele działania to integracja i wzajemne zrozumienie między uczestnikami z Polski i Litwy a także wzmocnienie świadomości europejskiej i budowanie dialogu międzykulturowego.
Od kilku miesięcy młodzież uczestnicząca w projekcie spotyka się w swoich organizacjach partnerskich przygotowując się do międzynarodowej wymiany młodzieży, która odbędzie się w terminie 27.06-04.07.2024 r. Jest to czas wykorzystany na przemyślenia, refleksje nad motywacją, przeanalizowanie celów, założeń projektu i spodziewanych efektów a także ustaleń kwestii organizacyjnych, merytorycznych, zasad bezpieczeństwa i regulaminu pobytu podczas mobilności.
W ramach przygotowań młodzież opracowała scenariusze wieczorków narodowych, gry i zabawy integracyjne oraz przeprowadza wywiady z pracodawcami dowiadując się jakie oczekiwania w stosunku do nowych pracowników ma pracodawca, jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jakie cechy charakteru powinien mieć dobry pracownik, które umiejętności dodatkowe są mile widziane oraz co sprawia, że dana osoba zostaje zatrudniona, a co innych dyskwalifikuje.
Ponadto młodzież w trakcie działań przygotowawczych uczestniczy, w ramach wsparcia włączenia dla organizacji, w zajęciach z wykorzystaniem metod terapeutycznych w celu rozwoju inteligencji emocjonalnej i poprawy funkcjonowania w społeczeństwie, jak np. Trening Umiejętności Społecznych, w którym bierze udział młodzież z Polski.
Projekt „Z TIK do kariery” stanowi odpowiedź na potrzebę młodego pokolenia w umiejętne wkroczenie na rynek pracy i swobodnego uczestnictwa w życiu społeczno-kulturowym, zawodowym i obywatelskim.