Praxis: praktykowali na Węgrzech

EU flag-Erasmus+_vect_POS

W dniach 09 – 22.02.2015 r. pierwsza dziesięcioosobowa grupa wychowanków Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wraz z opiekunem uczestniczyła w realizacji stażu zawodowego w miejscowości Gyomaendrőd na Węgrzech. Projekt jest realizowany wspólnie z instytucją partnerską, którą jest Węgierskie Stowarzyszenie Del-Alfod Europai Unio Okatasi, Gazdasagi, Kulturalis, Integracios Egyuttmukodest Koordinalo Egyesulet.

IMG_3637

W stażu wzięła udział młodzież kształcąca się na poziomie szkół zawodowych w zawodzie: kucharz (5 osób) oraz mechanik pojazdów samochodowych (5 osób), każdy ze stażystów miał okazję pracować na stanowisku zgodnym z profilem kształcenia realizowanym w Polsce.

P1000182

IMG_3720

Głównym celem realizowanego projektu jest wsparcie stażystów w nauce danego zawodu i poznaniu języka branżowego jak również kultury, tradycji, zwyczajów i organizacji pracy kraju przyjmującego, tego rodzaju doświadczenia zwiększają szanse młodzieży na znalezienie pracy po zakończonym procesie edukacji.

IMG_3718

Uczestnicy mieli okazję zdobyć cenne doświadczenie i poznać praktyczny charakter zawodów w których się kształci. Wyjazd był także doskonałą okazją na poznanie nowych ludzi jak również zobaczenie ciekawych miejsc.

P1000080

Oprócz praktycznej części wyjazdu w programie przewidziane były także wycieczki i atrakcje kulturalne, które pozwoliły na lepsze poznanie regionu, jego kultury i historii jak również na poznanie smaków tradycyjnej kuchni węgierskiej. Młodzież zwiedziła stolicę Węgier – Budapeszt zobaczyła wiele cennych zabytków związanych z historią państwa węgierskiego. Wśród nich monumentalną katedrę świętego Istvána, Zamek Królewski oraz miała okazję korzystać z basenów termalnych.

IMG_3803

To pierwszy tego rodzaju wyjazd uczestników ECKiW OHP, którego realizacja była możliwa dzięki wsparciu w ramach programu Erasmus +, kolejna dziesięcioosobowa grupa na podobny staż wyjedzie już w marcu br.