Poznawali Lublin

 

12 stycznia 2018 r. młodzież Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP wraz z wychowawcami udała się na wycieczkę patriotyczno-historyczno-edukacyjną do Lublina. Miasto to ma bogata historię i swoim urokiem przyciąga odwiedzających. Na początku uczestnicy udali się do Teatru Osterwy, gdzie obejrzeli spektakl pt. ,,Sposób na Alcybiadesa”, który bawi, zaskakuje i rozśmiesza. Odzwierciedla bowiem żywe wciąż konflikty między nauczycielami a uczniami, pokazując jednocześnie, iż wszystko można załatwić w fascynująco spokojny i czasem niespodziewany sposób.

Po spektaklu udaliśmy się do Muzeum na Majdanku, gdzie przewodnik opowiedział nam smutną i intrygującą historię przetrzymywanych tam więźniów. Wychowankowie mieli okazję zobaczyć niemiecki obóz zagłady: łaźnie, komory gazowe, makietkę obozu czy stroje więzienne oraz multimedialną wystawę ,,Więźniowie Majdanka”, gdzie ukazano pracę i codzienne życie w obozie. Największe wrażenie zrobiła rzeźba wykonana przez więźniów ukazująca żółwia, który niósł przesłanie ,,pracuj powoli”, a także różaniec wykonany z chleba.  Przewodniczka opowiadała także o okrucieństwie SS-manów, którzy znęcali się nad jeńcami.  Nasi wychowankowie nie rozumieli dlaczego człowiek człowiekowi mógł robić takie rzeczy? Pobyt w Majdanku uświadomił uczniom wagę miejsca, które jest żywym dowodem na to, że należy doceniać i szanować fakt, iż żyjemy w wolnym kraju. Na Majdanku wszyscy mogliśmy się wyciszyć i pomyśleć choć przez chwilę o tragicznym losie osób, które tam zginęły. Był to moment na refleksje i przemyślenia, ile tak naprawdę jest warte ludzkie kruche życie.

Po wizycie na Majdanku udaliśmy się na Zamek Lubelski,  gdzie młodzież  miała okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej dotyczącej Jagiellonów. Uczniowie zwiedzili kaplicę Trójcy Świętej i znajdujące się w niej unikatowe freski, na których widnieją postacie proroków, sceny z życia Marii i Jezusa oraz dwie autentyczne podobizny króla Władysława Jagiełły.  Przewodnik opowiedział uczestnikom historię rodu Jagiellonów. Właśnie tutaj król Zygmunt August podpisał Unię Lubelską.  Młodzież obejrzała także wystawę broni, która zrobiła na nich ogromne wrażenie.

Wycieczka była bardzo interesująca, ciekawa oraz pełna wrażeń. Wychowankowie z niecierpliwością  czekają  na następny wyjazd, aby poznać niezwykłe miejsca oraz historię naszego kraju.

 

Renata Golczewska, Olga Dawidziuk