PNWM: Młodzież z ECKiW OHP na podium!

logo_pnwm

W dniach 28.04-02.05.2016 r. dziesięcioosobowa grupa najlepszych sportowców wraz z dwoma opiekunami Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy wzięła udział w projekcie „Deutsch-Polnische Jugendbegegnung anlässlich des 49. Sachsenhausen-Gedenklaufes”, dofinansowanym przez program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

DSC_3086

Uczestnicy naszego Centrum zostali zaproszeni przez Starostwo powiatowe Oberhavel, które już po raz 49 jest współorganizatorem „Biegu Pamięci Sachsenhausen”. Bieg, który każdego roku odbywa się 1 maja w Oranienburgu, poświęcony jest pamięci ofiar obozu Sachsenhausen.

DSC_3207

Młodzi sportowcy z Niemiec i Polski spotykają się aby Biegiem Pamięci Sachsenhausen oraz wspólnymi rozgrywkami sportowymi uczcić pamięć ofiar nazizmu. Wspólnie składają także hołd zgładzonym w obozie koncentracyjnym podczas II Wojny Światowej.

Młodzież ECKiW OHP wzięła udział w sztafecie międzynarodowej oraz w biegu głównym na dystansie 7,5 km. W sztafecie międzynarodowej na podium ze swoją drużyną stanął Adrian Sosnowski zajmując II miejsce, natomiast III miejsce zajęli Ireneusz Zając i Grzegorz Jurkitewicz.

DSC_3234

W biegu głównym brało udział ok. 900 osób i w tej konkurencji na podium stanęło aż trzech uczestników ECKiW OHP – I miejsce zajął Józef Skrzypiec, II Konrad Głowacki, III Kamil Kowalewski a na IV miejscu uplasował się Andrzej Głowacki.

DSC_3229

Podczas wyjazdu młodzież mieszkała w ośrodku wypoczynkowym w miejscowości Neuendorf niedaleko Berlina. Zapewniono im liczne atrakcje, m.in. zajęcia integracyjne z młodzieżą z Niemiec i zwiedzanie Berlina.

DSC_3077

Młodzież podczas wycieczki po mieście obejrzała Mur Berliński, Reichstag, najbogatszą dzielnicę Berlina, Bramę Brandenburską oraz miejsce upamiętniające Holokaust. Uczniowie zwiedzili także Muzeum Sachsenhausen w Oranienburgu, będące jednym z ważniejszych miejsc pamięci w Niemczech.

DSC_3104

DSC_3107

Dla wszystkich uczestników udział w projekcie był niezwykłą lekcją historii i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.