PNWM: Bieg pamięci Sachsenchausen

W dniach 29.04-03.05.2018 r. dziesięcioosobowa grupa najlepszych sportowców wraz z dwoma opiekunami Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy wzięła udział w projekcie „Deutsch-Polnische Jugendbegegnung anlässlich des 51. Sachsenhausen-Gedenklaufes”, dofinansowanym przez program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Uczestnicy naszego Centrum zostali zaproszeni przez Starostwo powiatowe Oberhavel, które już po raz 51 jest współorganizatorem „Biegu Pamięci Sachsenhausen”. Bieg, który każdego roku odbywa się 1 maja w Oranienburgu, poświęcony jest pamięci ofiar obozu Sachsenhausen.

Młodzi sportowcy z Niemiec i Polski spotykają się aby Biegiem Pamięci Sachsenhausen oraz wspólnymi rozgrywkami sportowymi uczcić pamięć ofiar nazizmu. Wspólnie składają także hołd zgładzonym w obozie koncentracyjnym podczas II Wojny Światowej.

 

Uczestnicy ECKiW OHP wzięli udział w sztafecie międzynarodowej 5 razy 1,5 km oraz w biegu głównym na dystansie 7,5 km. W sztafecie międzynarodowej na podium ze swoją drużyną stanęli bracia Piotr i Andrzej Głowaccy zajmując I miejsce.

W biegu głównym brało udział ponad 300 osób i w tej konkurencji uczestnicy Kacper Zieniuk i Oliwia Płandowska zajeli III miejsce, każde w swojej  kategorii wiekowej oraz w rozróżnieniu na kobiety i mężczyzn.

Podczas wyjazdu młodzież mieszkała w ośrodku wypoczynkowym w miejscowości Neuendorf niedaleko Berlina. Zapewniono im liczne atrakcje, m.in. zajęcia integracyjne z młodzieżą z Niemiec i zwiedzanie Berlina. Uczniowie zwiedzili także Muzeum Sachsenhausen w Oranienburgu, będące jednym z ważniejszych miejsc pamięci w Niemczech.