Palmy wielkanocne

5 kwietnia 2017 r. młodzież z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wraz z wychowawcami uczestniczyła w zajęciach poświęconych tradycjom oraz wytwarzaniem palm wielkanocnych. Zajęcia odbyły się w Muzeum Południowego Podlasia i zostały prowadzone  przez panią Aleksandrę Czapską.

Na początku wszyscy uczestnicy zostali zapoznani z techniką wytwarzania palm. Okazało się, że jest to trudne zajęcie i wymaga dużo kreatywności i cierpliwości. Zwyczaje związane z obchodami Świąt Wielkiej Nocy rozpoczynają się od Palmowej Niedzieli. Dlatego też wielkanocne święcenie palm w Niedzielę Palmową stało się symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które w symbolice kościoła są znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. W trzpień palmy wplata się zazwyczaj bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.

Młodzież chętnie zaangażowała się w prace związane z wytwarzaniem palm. Na koniec zajęć można było podziwiać gotowe wyroby.