Ogólnopolski finał konkursu ,,Sprawny w zawodzie- Bezpieczny w pracy 2013”

           W dniach 20-23 maja 2013 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbył się  X Ogólnopolski finał  konkursu ,,Sprawny w zawodzie- Bezpieczny w pracy 2013” w zawodzie kucharz małej gastronomii. Województwo lubelskie reprezentowała młodzież odbywająca praktyczną naukę zawodu w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy w składzie: Małgorzata Sarna i Konrad Garczyński.

21 maja odbywał się egzamin praktyczny. Uczestnicy zostali podzieleni na 4  grupy, każda składająca się z 4 zespołów. Grupy miały za zadanie przygotować jeden posiłek, każda inny.  Nasi podopieczni przygotowali klopsy w sosie pomidorowym podawane z makaronem i surówką. Na przygotowanie dania każda z grup miała 120 minut.  Po wykonaniu zadania, należało zaprezentować  potrawę, opisując przy tym  pokrótce proces jej przygotowania . Za idealne wykonanie praktycznej części zadania można było otrzymać 63 punkty.

Następnego dnia  o 8.30 odbył się egzamin sprawdzający wiedzę uczestników konkursu. Młodzież miała za zadanie rozwiązać test składający się z 50 pytań, za rozwiązanie którego można było uzyskać maksymalnie  50 punktów. Po  egzaminie przyszedł czas na chwilę odprężenia i relaksu.

Młodzież wraz z wychowawcami udała się na wycieczkę szlakiem rękodzieła ludowego. W Czarnej Wsi Kościelnej i Zamczysku młodzież miała okazję zobaczyć jak kilkoma ciosami siekierki można kawałkowi drewna nadać kształt łyżki. W chacie garncarza zaś, można było zobaczyć jak wyrabia się gliniane garnki, wazony i dzbanki. Uczestnicy mieli też okazje zwiedzić kuźnię kowala –artysty, gdzie nadażyła się sposobność zobaczenia  w jaki sposób powstają małe, metalowe dzieła sztuki. Po zwiedzaniu przyszedł czas na odpoczynek w gospodarstwie agroturystycznym, na terenie którego obyło się ognisko. Było to kolejna okazja na miłe spożytkowanie wolnego czasu.  Właściciele zapewnili wiele ciekawych atrakcji, między innymi: strzelanie z łuku, pokaz obróbki lnu, lepienie z gliny oraz warsztaty tkackie. Po  powrocie do ośrodka o godzinie 18 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. Uroczystość poprowadził Komendant Wojewódzki pan Jerzy Sołdatow. Wśród gości znaleźli się miedzy innymi: Wicewojewoda Podlaski Pan Wojciech Dzierzgowski, Zastępca Komendanta Głównego OHP Pan Wieńczysław Andrzej Targ oraz Duszpasterz Podlaskich OHP ks. Jan Nikodem Hołodok. Po krótkich przemówieniach przyszedł długo wyczekiwany moment ogłoszenia wyników i rozdania nagród. I miejsce zajęła reprezentacja województwa warmińsko-mazurskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk zaproszonych gości  zaświadczenia o udziale w konkursie oraz pamiątkowe upominki.

Po wyjeździe z ośrodka, 23 maja wychowankowie ECKiW odwiedzili  ,,górę krzyży”- katolickie Sanktuarium, nazywane Świętą Wodą. Znajduje się tam urokliwe miejsce, gdzie z groty obok kościoła wypływa źródełko z cudowną wodą. Według  legendy miała ona przywrócić wzrok niewidomemu.

Młodzież wróciła do domów pełna wrażeń i bogatsza o nowe doświadczenia.

 

DSC_0751

 

DSC_0756

 

DSC_0781

 

DSC_0765

 

DSC_0803

 

DSC_0814