Niemy Krzyk

16 czerwca 2010 r. młodzież ECKiW OHP w Roskoszy wraz z wychowawcami odwiedziła Las Hały – miejscowość pod Łomazami, kojarzoną ze zbrodnią dokonaną na skraju lasu.
 
 
18 sierpnia 1942 roku okupanci dokonali jednej ze straszniejszych egzekucji na ludności żydowskiej zabijając w ciągu jednego dnia prawie 2000 osób. Podczas kaźni trwającej cały dzień oddało życie około 1000 Żydów z Łomazy i 400 z pobliskiego Rossosza, pozostałe ofiary mordu pochodziły z Międzyrzeca Podlaskiego, Podedwórza, Serocka, Sławatycz, Warszawy i innych miejscowości. Ekshumacji dokonano w listopadzie 1949 roku pod nadzorem pochodzącego z Łomaz Filoima Epelbuama. Ciała pogrzebano w dwóch mogiłach na łomaskim kirkucie. Miejsce kaźni przysposobiono i upamiętniono staraniem mieszkańców Łomazy i okolic we wrześniu 2005 roku. Obecnie w miejscu zagłady stoi rzeźba o nazwie ,,Niemy Krzyk” oraz kamień z tablicą upamiętniającą zdarzenie.
 
 
Młodzież zapoznała się z historią tego miejsca, uprzątnęła teren oraz zapaliła symboliczne znicze.
 
 
Pomoc uczniom w lepszym zrozumieniu tajemnicy przemijania i śmierci był głównym celem wyprawy. Dzięki niej młodzież nauczy się pielęgnować pamięć o zmarłych i miejscach ich pochówku, rozbudzać w sobie wdzięczność za dar życia oraz uświadomi, że jest odpowiedzialna za życie własne i innych.