NATURAlni w Roskoszy

logo_pnwm

Od 17 sierpnia 2014 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy trwa realizacja  trójstronnej, międzynarodowej wymiany młodzieży z Polski, Niemiec i Białorusi, w ramach  Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W wymianie mającej zakończyć się  22 sierpnia 2014 r.  bierze udział 30 uczestników – po 10 z każdego kraju, 6  liderów oraz koordynator projektu.

DSC_7844

Celem przewodnim projektu „NATURAlni” jest realizacja wspólnych zainteresowań aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu z elementami technik survivalowych, propagowanie zdrowego stylu życia z poszanowaniem przyrody i wykorzystaniem różnorodności kulturowej oraz integracja młodych i tworzenie dialogu międzykulturowego.

Młodzież biorąca udział w projekcie nauczy się jak przetrwać w naturalnym środowisku bez sprzętów, ekwipunków, z dala od elektroniki, komputerów, współczesnych dóbr cywilizacyjnych, bez których młodzież coraz mniej wyobraża sobie normalne funkcjonowanie. Ponadto, uczestnicy wezmą udział w spływie kajakowym oraz odwiedzą miejsca pamięci podążając „Śladami wspólnej historii”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dotychczas młodzież wzięła udział w min. grach i zabawach  i integracyjnych, zwiedzaniu miasta Biała Podlaska, grze miejskiej oraz przygotowała i poprowadziła wieczorki narodowe, podczas których uczestnicy projektu przybliżyli sobie nawzajem tradycję i kulturę swoich krajów.

DSC_7777

Jednym z ważniejszych efektów realizacji projektu było podpisanie porozumienia o współpracy przez dyrektora Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy Mariusza Filipiuka i prezesa Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży obwodu brzeskiego Wiktora Ivanova. Podczas spotkania, w którym uczestniczył również wicegubernator obwodu brzeskiego Leonid Tsuprik, omówiono  i zaplanowano wspólne przedsięwzięcia na najbliższe miesiące.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA