“Nasi artyści bez granic” – wymiana młodzieży we Francji

                                                                 

 
 
 
W dniach 25 lipca-1 sierpnia 2011 r. 14-osobowa grupa młodzieży i liderów z ECKiW OHP w Roskoszy wzięła udział w międzynarodowej wymianie młodzieży w Dunière sur l’Eyrieux we Francji.
 
 
Projekt „Nos artistes sans frontières – Nasi artyści bez granic” realizowany jest w ramach akcji 1.1. programu „Młodzież w działaniu” i koordynowany przez partnerską organizację MJC Trois Rivières w Beauchastel.
 
 
W wymianie wzięła udział 24-osobowa grupa młodzieży wraz z 4 liderami z Polski i Francji. Większość uczestników projektu poznała się już podczas wymiany młodzieży w ECKiW OHP w Roskoszy w ubiegłym roku, realizując projekt muzyczny „Od rockmana do Chopina”, który postanowili kontynuować.
 
 
Projekt rozpoczął się 2 maja b.r. i od tego czasu uczestnicy z Francji i Polski spotykali się w swoich grupach przygotowując elementy spektaklu, który postanowili stworzyć i zaprezentować podczas wymiany. Obie grupy miały ze sobą ciągły kontakt mailowy i telefoniczny, omawiając na bieżąco swoje pomysły i uwagi.
 
 
Młodzież przygotowała piosenki, skecze, scenki, układ taneczny nawiązujące do dziedzictwa kulturowego swoich krajów.
 
 
Podczas pobytu w centrum wakacyjnym „Moulinage” w Dunière sur l’Eyrieux uczestnicy przygotowali wspólnie scenariusz, scalający wszystkie przygotowane elementy oraz uczestniczyli w próbach i warsztatach, w których pomagali im opiekunowie: Christophe Godbille i Olga Prudaczuk (zajęcia instrumentalne i wokalne) oraz Maja Hince i Sabine Capponi (zajęcia teatralne, dekoracja i charakteryzacja).
 
 
Uwieńczeniem wszystkich prób i przygotowań były 2 spektakle wystawione przez młodzież: w Dunière sur l’Eyrieux oraz w Beauchastel, na które zgromadzili się rodziny i przyjaciele młodzieży oraz okoliczni mieszkańcy.
 
 
Spektakle cieszyły się dużym zainteresowaniem a występujący artyści zebrali gromkie brawa i wiele pozytywnych komentarzy ze strony publiczności.
 
 
Poza próbami, przygotowaniami i występami, młodzież miała okazję zregenerować siły i odpocząć w przepięknej Prowansji na Lazurowym Wybrzeżu, zwiedzając Marsylię oraz wyspę Frioul.
 
 
W Marsylii uczestnicy przespacerowali się drogą malarzy w Estaque, wsłuchując się w ciekawe opowieści przewodnika historii wielkich malarzy jak Paul Cézanne czy Georges Braque.
 
 
Następnie wszyscy udali się do Starego Portu Marsylii, gdzie mogli podziwiać zabytkową rezydencję Napoleona II oraz skąd udali się statkiem na wyspę Frioul.
 
 
Ze statku młodzież mogła podziwiać szesnastowieczny zamek na wyspie If, w którym to więziony był legendarny hrabia Monte Christo z powieści Aleksandra Dumasa.
 
 
Na wyspie Frioul uczestnicy zażywali kąpieli w lazurowym i przejrzystym Morzu Śródziemnych pośród kamienistych pagórków i pod pięknym, bezchmurnym niebem.
 
 
Ponadto obie grupy miały okazję aktywnie spędzić czas podczas przejść i zjazdów na linach w pięknym krajobrazie gór, drzew, skał i rzeki w dolinie Eyrieux w parku Acquarock w Saint Michel De Chabrillanoux.
 
 
 
Dodatkowo miały miejsce zabawy integracyjne, wieczorki narodowe, zajęcia sportowe, muzyczne, dyskusje o obywatelstwie europejskim.