Na wystawie o Wyklętych

W dniu 9 marca 2020 r. wychowankowie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP wraz z wychowawcami udali się do Oddziału Terenowego Głównej Biblioteki Lekarskiej w Białej Podlaski by tam obejrzeć wystawę poświęconą oddziałom majora Zygmunta Szendzielarza. To już trzeci raz kiedy nasza młodzież bierze udział w tak ciekawym wydarzeniu. W poprzednich latach wystawy poświęcone były kolejno Danucie Siedzikównie „Ince” następnie rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

W tym roku wystawa nie skupiała się tylko i wyłącznie na osobie majora Szendzielarza „Łupaszki” a bardziej na wojennej epopei dwóch najbardziej zasłużonych oddziałów polskiego podziemia niepodległościowego 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem naszej młodzieży o czym świadczy tak liczna grupa jaka przyszła w tym roku. Na zakończenie wystawy młodzież z ECKiW OHP obejrzała film IPN z cyklu „Niezłomni” poświęcony „Łupaszce”.

Celem wyjścia na wystawę była edukacja historyczna młodzieży, a poprzez prezentację postaw tych, którzy stanęli w nierównej walce z nowym wrogiem, oddanie hołdu żołnierzom niezłomnym.

Wystawa wpisuje się w coroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Maciej Bechta