Młodzież ECKiW OHP na zawodach strzeleckich

Uczestnicy Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy, z grupy wychowawczej Jerzego Horbowca, ponownie przećwiczyli swoje umiejętności strzeleckie. Tym razem w szranki rywalizacji stanęli uczniowie klasy I FM.

Po analizie i kalkulacji wybrano strzelnicę ,,Kaliber ‘’ zlokalizowanej w Białej Podlaskiej. Zawody rozpoczęły się instruktarzem odnośnie bezpiecznego obchodzenia się z bronią palną oraz zasadami prawidłowego celowania, które przeprowadził instruktor strzelectwa Bogdan Szymański. Tym razem do dyspozycji były karabinki sportowe kbks oraz 9 mm karabiny UZI.  Każdy z uczestników miał do dyspozycji 10 nabojów kbks oraz  po 5 sztuk ostrej amunicji do karabinu UZI.

Zawody rozpoczęły się od 5 strzałów próbnych z karabinka sportowego kbks. Po serii próbnej, analizie wyników i popełnionych błędów, uczestnicy przystąpili do strzelania punktowego. Umiejętności i wyniki niektórych uczestników były zaskakująco dobre.

Pierwsze miejsce zdobył Klaudiusz Michaluk, który na 50 możliwych punktów zdobył 46. Drugi wynik zanotował Kacper Kałdun zdobywając punkt mniej od zwycięzcy, natomiast trzecie miejsce ,,wystrzelał’’ Damian Borysiuk. Rywalizacja o miejsce trzecie była niezwykle emocjonująca, bowiem o zwycięstwie rozstrzygnęła dopiero dogrywka, w której wspomniany już Damian Borysiuk okazał się lepszy od Julii Koprianiuk. W turze podstawowej oboje wcześniej zdobyli jednakową liczbę punktów: po 41. Julka Koprianiuk nie dawała za wygraną i rywalizacji strzeleckiej z karabinu UZI okazała się najlepsza. Na 5 strzałów uzyskała 47 punktów. Wyższość Julki tym razem musiał uznać Klaudiusz Michaluk, który uzyskał punkt mniej i zajął drugie miejsce. Trzeci był Patryk Jucyk, który ,,wystrzelał’’ 44 punkty. Po podsumowaniu oraz analizie wyników troje najlepszych otrzymało upominki: po czekoladzie oraz upominki ufundowane przez Karola Sudewicza Dyrektora Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy.

Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Przy rozstaniu padały pytania ,,kiedy ponownie przećwiczymy swoje umiejętności?,,. Wszystko wskazuje na to, że  do kolejnych zawodów dojdzie już wiosną na strzelnicy plenerowej. Zawody spełniły swoje cele: poza dobrze rozumianą rywalizacją, młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie a także dowiedzieć się o możliwości wstąpienia  w szeregi Wojska Polskiego. Zawody odbyły się w czasie promocji służby w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej.

                                                                                Jerzy Horbowiec