Młodzież ECKiW OHP na stażu zawodowym w Hiszpanii

W dniach 03 – 17.02.2018r., 18 osobowa grupa uczestników Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbywała staż zawodowy w prywatnych przedsiębiorstwach mieszczących się w miejscowości Sewilla w Hiszpanii.

Młodzież, która brała udział w stażu kształci się w zawodzie: kucharz, cukiernik i mechanik pojazdów samochodowych w Sewilli zdobywała wiedzę i przede wszystkim doświadczenie zawodowe u boku profesjonalistów w firmach adekwatnych do zawodu nauczanego w szkole w Polsce, były to lokalne tradycyjne cukiernie i restauracje: Confiteria Asunción, Love Horno Artesano, Restaurante Ignacio Vidal oraz autoryzowane zakłady mechaniczne Fiata i Peugeota.

Udział w stażu to również nauka właściwego reagowania w sytuacjach trudnych, które pojawiają się w pracy, możliwość zdobycia wielu nawyków zawodowych w realnych warunkach podczas wykonywania obowiązków służbowych jak również szansa na rozwinięcie umiejętności komunikacji w języku hiszpańskim.

Oprócz codziennej pracy młodzież wykorzystywała każdą wolną chwilę na poznanie zakątków pięknej Sewilli. Uczestnicy stażu zwiedzili między innymi Złotą Wieżę w której znajduje się obecnie małe muzeum marynarki wojennej, Katedrę La Giralda, która jest trzecią na świecie katedrą pod względem wielkości tuż za Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie i katedrą Świętego Pawła w Londynie, pochodzący z XI wieku, zespół pałacowy Real Alcázar oraz Plac Wenecki po którym pływali łódkami. Sewilla jest także bogata w tereny zielone, znajduje się tam bardzo dużo parków, zdaniem uczestników najpiękniejszym z nich jest Parque de María Luisa w którym spędzali czas na wspólnej zabawie.

Niezapomniane wrażenia czekały na młodzież na Gibraltarze, który jest brytyjskim terytorium zamorskim na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. Jest to miejsce o historycznym znaczeniu dla Polaków, ponieważ w katastrofie lotniczej zginął tam generał Władysław Sikorski, tablica upamiętniająca to zdarzenie znajduje się w Kaplicy Królewskiej przy Main Street. Podczas wspinaczki na Górę Gibraltarską uczestnicy mieli okazję zobaczyć jedyny gatunek małp wolno żyjących w Europie –  magoty gibraltarskie.

Wyjazd na staż zawodowy odbywał się w ramach realizowanego projektu „Czas na staż”, który jest finansowany ze środków programu Erasmus +, kolejna grupa uczestników już w przyszłym miesiącu wyjedzie na wymarzony staż, tym razem będzie on realizowany na Węgrzech.