Młodzież ECKiW OHP na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Młodzieży OHP

W dniach 19-21 czerwca 2017 r. wychowanki Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy Agnieszka Czerwińska i Kinga Wielkopolan uczestniczyły w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Młodzieży OHP.

Do Puław przyjechało 170 uczestników ze wszystkich Wojewódzkich Komend oraz Centrów Kształcenia i Wychowania, aby zaprezentować swoje umiejętności artystyczne: muzyczne, wokalne, taneczne, teatralne i plastyczne.

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu odbyło się na przystani Żeglugi Pasażerskiej w Kazimierzu Dolnym. W otwarciu uczestniczyli Komendant Główny OHP Marek Surmacz, jego zastępca Renata Wicha, dyrektor Biura Edukacji Komendy Głównej OHP Sławomir Męcina oraz Wojewódzki Komendant OHP w Lublinie Piotr Gawryszczak. Główną atrakcją dnia był rejs statkiem po Wiśle. Wszyscy uczestnicy mogli podziwiać wspaniały krajobraz oraz pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu zespołu ,,Etiuda”.

Kolejny dzień był dniem przesłuchań, które ze względu na bardzo dużą liczbę osób odbyły się w trzech różnych miejscach: Puławskim Ośrodku Kultury ,,Dom Chemika”, Nałęczowskim Ośrodku Kultury i Gminnym Ośrodku Kultury w Końskowoli.  W holu Puławskiego Ośrodka Kultury zaprezentowano wystawę prac plastycznych, fotograficznych oraz wytwory rękodzieła artystycznego z wioski ginących zawodów ECKiW OHP w Roskoszy. Po burzliwych naradach komisji zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy mieli wystąpić na koncercie galowym. Po południu, w czasie kiedy trwały próby do koncertu galowego, pozostali uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych oraz rozgrywkach sportowych.

Wieczorem w pięknych okolicznościach przyrody wszyscy uczestnicy festiwalu bawili się na dyskotece prowadzonej przez DJ. Atrakcją wieczoru był pokaz kuglarski z wykorzystaniem ognia w wykonaniu młodzieży. Komendant Główny OHP Marek Surmacz, jego zastępca Renata Wicha i Komendant Wojewódzki OHP z Lublina wręczyli dyplomy uczestnictwa dla wszystkich uczestników oraz podziękowania na ręce opiekunów. Miłym gestem były słodkości, którymi obdarowano wszystkich obecnych.

Finał festiwalu odbył się 21 czerwca br. Wszyscy uczestnicy od samego rana uczestniczyli w próbach, żeby jak najlepiej wypaść na koncercie galowym. Głównym reżyserem była Renata Siedlaczek a koncert prowadził Komendant Puławskiego Hufca Pracy Ryszard Stępięń.

Na gali finałowej przed publicznością wystąpiło 60 uczestników, którzy zaprezentowali różne formy sceniczne: śpiew, grę na instrumentach, taniec, pokazy akrobatyczne i cyrkowe, beat box, kabaret, teatr itp.

Urozmaiceniem koncertu młodzieży OHP reprezentującej wszystkie regiony Polski były tańce narodowe polonez i mazur w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle”.

Katarzyna Deneko