Młodzież ECKiW OHP na Biegu Pamięci w Niemczech

W dniach 28.04-02.05.2024 r. dziesięcioosobowa grupa najlepszych sportowców wraz z dwoma opiekunami Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy wzięła udział w projekcie „Deutsch-Polnische Jugendbegegnung anlässlich des 57. Sachsenhausen-Gedenklaufes”, dofinansowanym przez program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Uczestnicy naszego Centrum zostali zaproszeni przez Starostwo powiatowe Oberhavel, które już po raz 57 jest współorganizatorem „Biegu Pamięci Sachsenhausen”. Bieg, który każdego roku odbywa się 1 maja w Oranienburgu, poświęcony jest pamięci ofiar obozu Sachsenhausen.

Młodzi sportowcy z Niemiec i Polski spotykają się aby Biegiem Pamięci Sachsenhausen oraz wspólnymi rozgrywkami sportowymi uczcić pamięć ofiar nazizmu. Wspólnie składają także hołd zgładzonym w obozie koncentracyjnym podczas II Wojny Światowej.

Bieg Pamięci uroczyście otworzył Starosta Powiatu Oberhavel Alexander Tönnies. Uczestnicy naszej grupy mieli zaszczyt znaleźć się wśród trójki osób wypuszczających gołębie symbolizujące pokój między narodami.

Uczestnicy ECKiW OHP wzięli udział w sztafecie międzynarodowej 5 razy 1,2 km oraz w biegu głównym na dystansie 7,5 km.

W biegu głównym brało udział ponad 800 osób i w tej konkurencji wywalczyliśmy złoto i srebro – Błażej Zalisko zdobył I miejsce w kategorii wiekowej do 20 lat a Mikołaj Klimkowicz zajął II miejsce w kategorii wiekowej do lat 18. Mikołaj w ogólnej klasyfikacji wśród wszystkich 800 uczestników biegu zajął bardzo wysokie 88 miejsce.

Uczestnicy biegu otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy.

Delegacja z Polski wraz z opiekunami i Starostą Powiatu Oberhavel złożyła także uroczyście kwiaty pod pomnikiem ofiary terroru nazistowskiego, polskiego olimpijczyka Włodzimierza Długoszewskiego – więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz Sachsenhausen.

Po zakończonym biegu grupa ECKiW OHP spotkała się ze Starostą Powiatu Oberhavel Alexandrem  Tönnies, który gratulował naszym młodym sportowcom. Spotkanie było również okazją do uściślenia współpracy i zaplanowania przyszłych wspólnych projektów.

Podczas wyjazdu młodzież mieszkała w ośrodku wypoczynkowym w miejscowości Neuendorf niedaleko Berlina. Zapewniono im liczne atrakcje, m.in. zajęcia integracyjne z młodzieżą z Niemiec, bowling, cross trening, boks i inne zajęcia sportowe, wieczory przy ognisku sprzyjające poznawaniu kultury i obyczajów kraju sąsiada.

Niezapomnianym przeżyciem był całodzienny wyjazd do Berlina, podczas którego młodzież mogła zwiedzić z przewodnikiem Stadion Olimpijski z 1936 r., poznać najważniejsze zabytki stolicy Niemiec: Reichstag, Bramę Brandenburską, Kolumnę Zwycięstwa, a podczas rejsu po Sprewie zobaczyć Berlin z perspektywy wody.

Cenną lekcją historii było zwiedzanie Muzeum Sachsenhausen w Oranienburgu, będące jednym z ważniejszych miejsc pamięci w Niemczech.

 

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) to organizacja, która umożliwia spotkania i współpracę młodych ludzi z Polski i Niemiec. Dofinansowuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie i trójstronne projekty wymiany. Dla osób organizujących spotkania PNWM oferuje szkolenia, konferencje i seminaria oraz wydaje publikacje. PNWM jest organizacją międzynarodową utworzoną przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku, równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego. Od początku istnienia PNWM dofinansowała ponad 80 tysięcy projektów wymiany, w których udział wzięło przeszło 3 miliony młodych ludzi.