Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej „Z piłką do Europy – w poszukiwaniu talentów”

W dniach 11-12 września 2009 r. Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wspólnie z Urzędem Gminy Biała Podlaska i Gminnym Ludowym Klubem Sportowym Roskosz-Grabanów zorganizowało Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej pod hasłem „Z piłką do Europy – w poszukiwaniu talentów”. Uczestniczyła w nim 80-osobowa grupa młodzieży z Polski i Białorusi. Młodzież z Polski stanowili wychowankowie ECKiW OHP oraz trzy niezrzeszone zespoły reprezentujące miejscowości z gminy Biała Podlaska: Terebela, Rakowiska i Grabanów. Białoruś reprezentowała młodzież z Klubu Sportowego „Arsenal” oraz z Polskiej Szkoły Szkoły Społecznej im. I. Domeyki. Oba białoruskie zespoły, z którymi ECKiW OHP współpracuje w oparciu o podpisane porozumienie o współpracy, pochodzą z Brześcia. Honorowy patronat nad turniejem sprawował Konsul Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej Władimir Ananicz.

Głównym celem turnieju było popularyzowanie i upowszechnianie wartościowych wzorców sportowych jako przeciwdziałanie patologiom społecznym, rozwój umiejętności związanych z piłką nożną oraz integracja i promowanie dialogu kulturowego pomiędzy młodzieżą krajów uczestniczących w turnieju.

Imprezę uroczyście otworzyli Zastępca Komendanta Głównego OHP Marian Najdychor, Konsul Republiki Białoruś Władimir Ananicz oraz Dyrektor ECKiW Stanisław Podymski.

Turniej odbył się na pełnowymiarowym trawiastym boisku piłkarskim na terenie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy. Nad poprawnym przebiegiem rozgrywek czuwał sędzia wydelegowany przez Bialskopodlaski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Dobra organizacja i sprawne przeprowadzenie turnieju sprawiły, że na boisku wytworzył się klimat prawdziwej sportowej rywalizacji. Tym bardziej, że niemal wszystkie mecze turniejowe stały na bardzo dobrym poziomie.

 
Zwycięzcą turnieju została drużyna wychowanków Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Białorusi z Klubu Sportowego „Arsenal” a trzecie miejsce wywalczyła młodzież białoruska z Polskiej Szkoły Społecznej im. I. Domeyki w Brześciu. Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny z Rakowisk, Grabanowa i Terebeli.

Na oficjalnym zakończeniu turnieju puchary i dyplomy kapitanom drużyn wręczali Konsul Władimir Ananicz, Dyrektor ECKiW Stanisław Podymski oraz Prezes GLKS Roskosz-Grabanów Janusz Trochimiuk.
 
 
Piłkarskim indywidualnościom wyłonionym spośród zawodników wręczono pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrodę rzeczową w postaci piłki. Najlepszym zawodnikiem turnieju został reprezentant Białorusi Daszkiewicz Dmitrij z Klubu Sportowego „Arsenal”, królem strzelców uznano zawodnika Białorusi Klimienko Stanisława z Polskiej Szkoły Społecznej im. I. Domeyki w Brześciu a najlepszym bramkarzem został wychowanek OHP Kurowski Mateusz. Ponadto każdy uczestnik turnieju otrzymał odznakę i brelok upamiętniające udział w turnieju.

Podziękowania za wspaniałą sportową atmosferę, walkę fair play, dobrą zabawę oraz liczny udział należą się wszystkim uczestnikom i ich opiekunom oraz osobom, które wsparły organizację turnieju.