Międzynarodowy Dzień Artystów

Dzieje pierwszych ludzi nie zostały od razu spisane w książkach, lecz ich losy znamy z wszelkiego rodzaju form sztuki. Ludzkość od zawsze miała potrzebę utrwalania historii i wyrażania swoich emocji poprzez twórczość artystyczną. To właśnie ryty, malowidła naskalne oraz rzeźby pozwoliły odkryć kulturę, która dawno już przeminęła. Współcześnie istnieje wiele form artystycznego wyrazu, od dzieł muzycznych, poprzez happeningi, fotografię, teatr, aż po film, a sami twórcy to barwne dusze, które zatrzymują w Międzynarodowy Dzień Artystów. swoich dziełach historię dla przyszłych pokoleń.

W dniu 25 października 2023r., dla zaznaczenia rangi roli artystów, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Artystów. To święto nie tylko pisarzy, malarzy i rzeźbiarzy, ale w tym dniu świętują również osoby, które zajmują się, muzyką, fotografią, filmem, modą i wieloma innymi dziedzinami – niezależnie od stopnia profesjonalizmu. Wszak artystą może zostać każdy. Swoją twórczość można zarówno uprawiać zawodowo, jak i dla własnej przyjemności.

Z tej okazji w naszym internacie gościliśmy specjalnych gości – przedstawicieli Ulicznego Teatru Ognia „Antidotum”, artystów specjalizujących się w nietuzinkowym tańcu z ogniem. Aktorzy, zainspirowani ogniem i grą cieni, poszukują niewerbalnych form przekazu. W swojej formie, by przedstawić publiczności fabułę, wykorzystują taniec i rekwizyty kuglarskie.

W ramach współpracy z ECKiW OHP udzielili naszej młodzieży niepowtarzalnej lekcji aktorskiej. Przedstawili pokrótce historię tej formy, koncentrując się na żywiole ognia, który z jednej strony częstokroć bywa wykorzystywany w różnych plenerowych widowiskach, z drugiej bywa elementem obrzędów i rytuałów wywodzących się z różnych kultur świata. Przedstawiciele teatru „Antidotum” pokazali naszym uczestnikom podstawowe techniki kuglarskie z zastosowaniem rekwizytów ćwiczeniowych. Młodzież wykazała się wyjątkową zręcznością, a poznane techniki ćwiczyła z dużym zaangażowaniem. Spotkanie zakończyło się pokazem  umiejętności aktorskich grupy teatralnej.

Sylwia Szydłowska, Joanna Róg, Renata Golczewska, Maciej Bechta