„Masz wybór”

W dniach 22 – 30.03.2014 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży z Polski, Litwy i Białorusi w ramach projektu „Masz wybór” akcji 3.1. Współpraca z Sąsiedzkimi Krajami Partnerskimi – Wymiany Młodzieżowe programu „Młodzież w działaniu”. W wymianie wzięło udział po dziesięciu uczestników z Polski, Litwy i Białorusi oraz 4 liderów, w sumie 34 osoby.

IMG_3815

Głównym celem działań było promowanie ogólnej aktywności obywatelskiej oraz obywatelstwa europejskiego w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, integracja młodych ludzi z różnorodnych środowisk i kultur poprzez edukację pozaformalną, nabywanie nowej wiedzy, umiejętności i kompetencji, inspirowanie międzynarodowej współpracy, tworzenie dialogu międzykulturowego, rozwijanie poczucia solidarności, tolerancji i zrozumienia dla różnorodności, rozwijanie kreatywności i pobudzanie do aktywności zarówno na rzecz społeczności lokalnej jak i na rzecz budowania wspólnej Europy.

 DSC_2026

DSC_6016

DSC07418

Podczas wymiany młodzież zgłębiła tajniki autoprezentacji biorąc udział w warsztatach obejmujących temat znaczenia pierwszego znaczenia w budowaniu wizerunku, wyglądu zewnętrznego, mowy ciała, gestów, należytego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej o pracę, komunikacji werbalnej i wystąpień publicznych a także podstawy savoir-vivre i protokołu dyplomatycznego. Na podstawie zdobytej wiedzy i prowadzonych ćwiczeń uczestnicy kręcili scenki filmowe, które zostaną przedstawione w opracowywanym w fazie ewaluacyjnej poradniku dla młodzieży o sztuce autoprezentacji.

 DSC07372

DSC_2042

Równie ważnym etapem wymiany była przeprowadzona symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego. W symulacji wzięło udział trzech kandydatów na eurodeputowanych którzy wraz ze swoimi sztabami wyborczymi przygotowali kampanię wyborczą, program wyborczy, spoty, ulotki, transparenty, wzięli udział w debacie wyborczej, udzielali wywiadów prasie. Po przeprowadzonej kampanii młodzież wzięła udział w głosowaniu. Nad poprawnością wyborów czuwała trzyosobowa komisja wyborcza, a ogłoszenie wyniku nastąpiło podczas wydanego na tą okazję przyjęcia bufetowego z zachowaniem zasad protokołu dyplomatycznego.

 DSC_6234 DSC_6323DSC_6283 Kopia (2) DSC07446

DSC_6347 DSC_6349

Ponadto młodzież wzięła udział w grach i zabawach integracyjnych, wieczorkach narodowych, panelu dyskusyjnym o obywatelstwie europejskim, problemach i wysokim bezrobociu wśród młodzieży w krajach europejskich, grze miejskiej o tematyce unijnej. Uczestnicy mieli także możliwość zwiedzenia Parlamentu RP w Warszawie, zwiedzenia najważniejszych zabytków stolicy oraz obejrzenia przedstawienia teatralnego „Przyjazne dusze”.

Kopia DSC_6145

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uwieńczeniem wymiany była uroczysta konferencja prasowa podczas której młodzież opowiedziała o przeprowadzonych działaniach, osiągnięciach i wrażeniach, przedstawiła prezentację, galerię zdjęć, spoty wyborcze i film o wymianie.

 DSC_6708

Dzięki wymianie młodzież zdobyła nowe umiejętności, kompetencje i wiedzę, które przyswajała poprzez wspólne działania. Uczestnicy podczas wymiany nauczyli się większej otwartości, komunikatywności, tolerancji, samodzielności, współdziałania w grupie, brania odpowiedzialności za siebie i otoczenie, podejmowania inicjatyw społecznych, większej aktywności w każdej dziedzinie życia.

W najbliższym czasie w ramach projektu „Masz wybór” zostanie wydany film – poradnik o sztuce autoprezentacji, przybliżający jednocześnie sam projekt i działania podjęte podczas wymiany młodzieży.