Majówka z Panem Bialczaninem

24 maja 2009 r. Osiedlowy Dom Kultury w Białej Podlaskiej wspólnie z Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zorganizowali doroczny festyn regionalny z cyklu "Majówka z Panem Bialczaninem".

Gościem honorowym majówki był prof. dr hab. nauk medycznych Edward Bańkowski – doktor honoris causa Śląskiej Akademii w Katowicach i Uniwersytetu w Reims (Francja), kierownik Zakładu Biochemii Lekarskiej Akademii Medycznej w Białymstoku, członek Towarzystwa Tkanki Łącznej Australii i Nowej Zelandii, autor dwóch podręczników akademickich z dziedziny biochemii oraz współautor podręcznika patofizjologii. Tematem wiodącym spotkania z profesorem Bańkowskim była "Biochemia i jej rola w postępie nauk medycznych".

W programie artystycznym pikniku zaprezentowały się amatorskie i zawodowe zespoły rozrywkowe a także znalazły się liczne występy zespołów folklorystycznych, ludowych i dziecięcych. Na scenie gościli: Podlaska Kapela Ludowa, Zespół Wokalny "Amabile", "Rybcie znad Biebrzy", Zespół Instrumentów Perkusyjnych Szkoły Muzycznej  nr 1 w Brześciu oraz zespół "My i wszyscy", w którym repertuar swój zaprezentowali wychowankowie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania. Podziwiać można było także tańce standardowe w wykonaniu utalentowanej młodzieży Klubu Tańca Towarzyskiego "Aida", tańce alternatywne Jumpstyle w wykonaniu młodzieży bialskiej z zespołu "Assigned To Jump" oraz pokaz ogniowy w wykonaniu bialskiej młodzieży z Teatru Ulicznego "Antidotum".
Równolegle z występami na scenie odbywały się konkursy: rzeźbiarski, plastyczny i ekologiczny; pokazy: makijażu teatralnego i pierwszej pomocy w wykonaniu służb ratunkowych oraz badania związane z ochroną zdrowia m.in.: mierzenie ciśnienia i badanie poziomu cukru we krwi. Do późnych godzin wieczornych działała plenerowa gastronomia "dla małych i dużych" przygotowana przez młodzież z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania.

Zróżnicowanie atrakcji i zespołów występujących podczas festynu zagwarantowały, że każdy znalazł coś dla siebie.