Majówka wśród przyjaciół

06 maja 2010 r., na terenach rekreacyjnych Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy już po raz dziewiąty odbyły się warsztaty terapii zajęciowej „Majówka wśród przyjaciół” zorganizowane z myślą o młodzieży niepełnosprawnej z terenu gminy Biała Podlaska. Organizatorem tegorocznej Majówki przebiegającej pod hasłem „Stawiamy czoła żywiołom” było Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Prosta” oraz Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP.
 
 
Honorowy patronat nad imprezą sprawował Prezydent Miasta Biała Podlaska Andrzej Czapski.
 
 
Plenerowe warsztaty terapii zajęciowej podzielone zostały na dwa bloki tematyczne: blok sportowo-rekreacyjny oraz blok dydaktyczny. W bloku sportowo-rekreacyjnym znalazły się różnorodne gry i zabawy sprawnościowe i integracyjne pod nadzorem wykwalifikowanej kadry.
 
 
W bloku dydaktycznym prowadzonym przez przedstawiciela Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej omówiono zagadnienia związane z niszczycielską siłą żywiołów oraz w prosty sposób przybliżono jak można ich uniknąć i jak stawić im czoła.
 
 
Punktem kulminacyjnym spotkania był niezwykle widowiskowy pokaz akcji ratowniczej przeprowadzonej przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej. Symulacja wypadku samochodowego i akcja ratunkowa do końca spotkania wzbudzał ogromne emocje. Dla wszystkich uczestników majówki widok powybijanych szyb i porozcinanych blach w celu wydobycia manekinów ofiar z płonącego wraku pojazdu był okazją do refleksji oraz skłaniał do szczególnej ostrożności na drodze.
 
 
 
 
We wszystkich konkurencjach i zabawach wzięło udział ponad 300 zawodników – podopiecznych placówek specjalnych, domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej a także 30 osobowa grupa wychowanków ECKiW OHP. Nasza młodzież brała czynny udział we wszystkich konkurencjach oraz z niezwykłym zaangażowaniem pomagała młodzieży niepełnosprawnej. Udział młodzieży OHP w Majówce był swoistą lekcją tolerancji oraz uczył zrozumienia dla niepełnosprawności i niesienia bezinteresownej pomocy. Dzięki pełnej życzliwości postawie młodzieży OHP, młodzież niepełnosprawna nie czuła się wyalienowana.  
 
 
Spotkanie, a w szczególności rozgrywki sportowe miały na celu podniesienie sprawności fizycznej uczestników, nauczenie ich uczciwej rywalizacji i współzawodnictwa, rozwinięcie w młodzieży ducha samodzielności i poczucia wiary we własne siły.
Podsumowaniem Majówki był wieczorek integracyjny zakończony wspólnym śpiewaniem i pieczeniem kiełbasek przy ognisku.
 
Zwycięzcom rozgrywek sportowych zostały wręczone puchary a wszystkim uczestnikom nagrody rzeczowe i upominki ufundowane przez sponsorów.