Letnie kino pod chmurką

Dnia 30 sierpnia 2018 r. na terenach zielonych za Wioską Ginących Zawodów w Roskoszy odbyły się  dwie projekcje: bajki „Były sobie człowieki” dla młodych widzów oraz film „Wyklęty” w ramach „Letniego kina pod chmurką” i „Akcji Lato” a organizatorem przedsięwzięcia było Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania oraz Fundacja Dziesięć Talentów.

Najmłodszym widzom dodatkowo przygotowano liczne atrakcje takie jak gry i zabawy na świeżym powietrzu, face painting, słodki poczęstunek oraz ognisko.

Seans dla starszej widowni rozpoczął się wieczorem o godz. 20:00. Wpisując się w obchody „Roku Niepodległości” obejrzeliśmy film opowiadający historię jednego z żołnierzy niezłomnych. „Wyklęty” to polski film fabularny oparty na faktach, którego bohaterami są żołnierze zbrojnego podziemia niepodległościowego walczący z komunistycznym reżimem. Akcja filmu toczy się po zakończeniu II wojny światowej a fabuła nawiązuje do historii Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który był ostatnim poległym w boju partyzantem podziemia antykomunistycznego. Ukrywał się do 1963 roku – łącznie 24 lata.

W akcji wzięli udział młodzież i kadra ECKiW, uczestnicy warsztatów ginących zawodów oraz dzieci i okoliczna młodzież. Film wzbudził duże zainteresowanie wśród oglądających. Na zakończenie spotkaliśmy się przy ognisku aby wspólnie porozmawiać o przyszłości naszego narodu.

Maciej Bechta