Inauguracja Roku Szkoleniowego 2015/2016 OHP

9 września 2015 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyła się – z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusza Sławeckiego oraz Komendanta Głównego OHP Mariana Najdychora – Regionalna Inauguracja Roku Szkoleniowego 2015/2016 OHP.

0000038852

Przybyła na nią młodzież OHP z wychowawcami z: Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Radzyniu Podlaskim, Hufca Pracy w Łukowie, Środowiskowych Hufców Pracy we Włodawie i Lublinie oraz Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy. W uroczystości wzięli udział m.in. także przedstawiciele samorządów i administracji lokalnej, Rad Programowych OHP, instytucji partnerskich, a także instruktorzy i beneficjenci projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, pn. „Ginące zawody pomysłem na przyszłość” wraz z konsultantami z fundacji „Nadbużański Uniwersytet Ludowy”.

0000038857

0000038851

Wszystkich zebranych powitali Wojewódzka Komendant OHP Anna Szymala i dyrektor Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy Andrzej Czapski. W pierwszej części inauguracji odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ochotniczych Hufców Pracy, której przewodniczył ordynariusz diecezji siedleckiej ksiądz biskup Kazimierz Gurda. Mszę koncelebrowali duszpasterz Lubelskiej WK OHP ks. kan. Marian Duma i proboszcz parafii Zwiastowania NMP w Hrudzie koło Białej Podlaskiej ks. Jarosław Grzelak.

0000038861

0000038859

Ksiądz biskup przypomniał młodzieży w homilii o konieczności jak najlepszego wykorzystania rozpoczynającego się roku szkoleniowego na zdobywanie zawodu, a w codziennym życiu pamiętania o naukach św. Jana Pawła II, patrona młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy. Na zakończenie mszy św. Komendant Główny OHP podziękował księdzu biskupowi i koncelebrantom prosząc o poświęcenie obiektów wybudowanych w ramach projektu „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”.

0000038854

Goście Regionalnej Inauguracji zwiedzili następnie doskonale wyposażone warsztaty i pracownie służące do nauki zanikających na rynku pracy zawodów – warsztat kamieniarski, tkacki, rymarski, kołodziejski, piekarski i cukierniczy, zduński, dekarski i strzecharski oraz kowalski. Warsztaty zbudowano w stylu architektonicznym tradycyjnej wsi podlaskiej i doposażono w odpowiedni sprzęt, maszyny i narzędzia do nauki zawodów. W warsztatach beneficjenci projektu prezentowali umiejętności zdobyte w poszczególnych zawodach. Gości po obiektach oprowadzali Bożena Pawlina-Maksymiuk z Fundacji „Nadbużański Uniwersytet Ludowy” i dyrektor Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy Andrzej Czapski.

0000038873

0000038895

Drugą część inauguracji stanowiły występy artystyczne. Na scenie wystąpili artyści z zespołu ludowego i zespołu akrobatycznego z Domu Kultury w Kobryniu na Białorusi oraz laureaci tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Młodzieży OHP w Brodnicy – uczestnicy Ochotniczych Hufców Pracy z Zamościa, Hrubieszowa, Lublina, Kraśnika, Jędrzejowa, Pasłęka i Podlaskiej WK OHP.

0000038903

0000038881

Inauguracji towarzyszyła prezentacja wyrobów i wytworów regionalnych przy kilkunastu stanowiskach wystawienniczych. Osoby przybyłe na inaugurację i konferencję mogły zapoznać się ze smakami wszystkich polskich regionów oraz tradycyjnymi wyrobami rękodzielniczymi przy muzyce i śpiewie młodzieżowego zespołu ludowego z Nowego Sącza.

0000038899