III MIędzynarodowy Turniej Piłki Nożnej „Euro 2012 – szukamy talentów”

W dniach 01-04 sierpnia 2010 r. Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Białej Podlaskiej zrealizowało projekt międzynarodowy pod hasłem: III Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej „Euro 2012 – Szukamy Talentów”. Wzięło w nim udział sześć drużyn reprezentujących Słowację, Litwę, Ukrainę, oraz trzy drużyny z Polski: wychowankowie ECKiW OHP w Roskoszy, Uczniowski Klub Sportowy działający przy ECKiW OHP oraz drużyna z Klubu sportowego Wilga – Garwolin.
 
 
Głównymi celami turnieju była popularyzacja i upowszechnianie sportu wśród młodzieży, rozwój umiejętności związanych z piłką nożną oraz integracja i promowanie dialogu kulturowego pomiędzy młodzieżą krajów uczestniczących w turnieju.
 
Imprezę uroczyście otworzyli Starosta Bialski Tadeusz Łazowski oraz Dyrektor Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP Stanisław Podymski.
 
 
Turniej odbył się na pełnowymiarowym trawiastym boisku piłkarskim na terenie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy. Ponad 60 zawodników w wieku 15-18 lat rozegrało 9 pasjonujących meczy turniejowych. Nad poprawnym przebiegiem rozgrywek czuwali sędziowie z Polskiego Związku Piłki Nożnej w Białej Podlaskiej.
 
 
Dobra organizacja i sprawne przeprowadzenie turnieju sprawiły, że na boisku wytworzył się klimat prawdziwej sportowej rywalizacji. Praktycznie wszystkie mecze turniejowe stały na bardzo dobrym poziomie.
 
 
W czasie wolnym od sportowej rywalizacji uczestnikom turnieju zorganizowano wycieczkę do najstarszej i jednej z najpiękniejszych stadnin koni w Janowie Podlaskim, która słynie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. W programie imprezy znalazło się także miejsce na wodne szaleństwa w bialskim Aquaparku, które przyniosły młodym sportowcom ulgę po sportowych zmaganiach w upale. Szczególnie jednak wizytą w Aquaparku zachwyceni byli uczestnicy z Litwy i Ukrainy, którzy niejednokrotnie pierwszy raz bawili się w tego typu obiekcie.
 
W tegorocznym turnieju po raz pierwszy brała udział reprezentacja Słowacji. Z racji tego, odbyło się spotkanie Dyrektora ECKiW OHP w Roskoszy z opiekunem grupy słowackiej, podczas którego zaplanowano dalszą współpracę pomiędzy organizacjami w zakresie sportu i rekreacji młodzieży obu państw.
 
Zwycięzcą turnieju i zdobywcą Pucharu Starosty Bialskiego została reprezentacja Litwy ze Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego.
 
 
 
Drugie miejsce zajęła drużyna z Ukrainy z Klubu sportowego „Sokil” z Rejonu Samborskiego a trzecie miejsce wywalczył Uczniowski Klub Sportowy działający przy ECKiW OHP. wychowanków Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy otrzymując Puchar Komendanta Głównego OHP Na kolejnych miejscach uplasowały się reprezentacje ze Słowacji – Klasztor pod Znievom oraz Polski – Wilga Garwolin i wychowankowie ECKiW OHP w Roskoszy.
 
 
Na oficjalnym zakończeniu turnieju puchary i dyplomy kapitanom drużyn wręczali Starosta Bialski Tadeusz Łazowski oraz Dyrektor Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania Stanisław Podymski.
 
 
Najlepszym zawodnikom poszczególnych reprezentacji (młodzież OHP – Mateusz Wołosowicz, UKS Roskosz – Jacek Kuźmiński, Słowacja – Michal Riżman, Wilga Garwolin – Paweł Edyk-Stojanow, Ukraina – Nazar Malecki, Litwa – Igor Śaramigin) wręczono pamiątkowe statuetki i dyplomy.
 
 
 
Ponadto przyznano także wyróżnienie w postaci pucharu dla piłkarskich indywidualności wyłonionych spośród zawodników. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Malecki Nazar z reprezentacji Ukrainy. 
 
 
Podziękowania za wspaniałą sportową atmosferę, walkę fair play, dobrą zabawę oraz liczny udział należą się wszystkim uczestnikom i ich opiekunom oraz osobom, które wsparły organizację turnieju.