FOTOPieniny – polskie góry w obiektywie

Marzenia się spełniają! o tym przekonała się młodzież z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy. Dzięki pozyskanej dotacji w ramach konkursu „Aktywny wypoczynek z OHP – 2019” przyznanej przez Komendę Główną OHP, dwudziestu wychowanków w dniach 01–07.07.2019 roku urzeczywistniło swoje marzenia.

Młodzież atrakcyjnie oraz pożytecznie spędziła część wakacji poza domem w malowniczej scenerii polskich gór. Głównym założeniem wakacyjnego wyjazdu pod hasłem „FOTOPieniny – polskie góry w obiektywie” było rozwijanie zainteresowań artystycznych młodzieży sztuką fotografii oraz poprawa sprawności fizycznej i stanu zdrowia młodzieży jak również poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, kultury, tradycji, zabytków i historii.

Podczas wyjazdu młodzież uczestniczyła w warsztatach fotograficznych, które prowadzone były przez wykwalifikowaną kadrę wychowawczą oraz lokalnego artystę Pana Zbigniewa Lacha – fotografa z pasją i pełnym profesjonalizmem.

Podczas tygodniowego pobytu w Szczawnicy na uczestników wypoczynku czekało moc pienińskich atrakcji m.in. spływ Dunajcem – najpiękniejszym przełomem rzecznym w Europie wśród szumu górskiej wody, śpiewu ptaków, flisackich legend i żartów, Zamek Dunajec w Niedzicy oraz rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim, wędrówka szlakami po pięknych podziemiach solnych Kopalni Soli Wieliczka, Rezerwat przyrody Biała Woda, Wąwóz Homole, Aquapark  – świat relaksu w wodach termalnych, gdzie młodzież regenerowała swoje siły po pieszych wycieczkach górskich oraz wiele innych ciekawych atrakcji.

Uczestnicy letniego wypoczynku wzięli również udział w warsztatach z samoobrony. Pod okiem wykwalifikowanego instruktora młodzież nauczyła się jak zapanować nad strachem, jak odpowiednio zareagować. Zajęcia pozwoliły również na wykształcenie podstawowych nawyków obronnych, które warto wypracować dla poczucia własnego bezpieczeństwa.

Podczas aktywnego wypoczynku młodzież rozwijała swoje możliwości twórcze, utrwalała w kadrze fotograficznym przemijające zjawiska, dokumentowała mijający czas.

Najciekawsze zdjęcia opublikowane będą na stronie internetowej ECKiW w Roskoszy. Jesienią zostanie również zorganizowana wystawa zdjęć w galerii na terenie miasta Biała Podlaska, co będzie dodatkową nagrodą i satysfakcją dla wychowanków z efektów własnej pracy oraz promowaniem działalności OHP.

Młodzież atrakcyjne oraz innowacyjnie spędziła wolny czas oraz urzeczywistniła swoje marzenia.

,,To możliwość spełniania marzeń sprawia, że  życie jest tak fascynujące” – Paulo Coelho

Renata Golczewska, Katarzyna Deneko, Maciej Bechta