Euro 2012 – Szukamy Talentów

W dniach 18-21 sierpnia 2008 r. Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Białej Podlaskiej zorganizowało   I Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej pod hasłem „Euro 2012 – Szukamy Talentów”. Wzięło w nim udział sześć drużyn reprezentujących Niemcy, Litwę, Białoruś, Ukrainę, Makroregion Wielkopolski oraz Uczniowski Klub Sportowy Roskosz – GrabanówGłównymi celami turnieju była popularyzacja i upowszechnianie sportu wśród młodzieży, rozwój umiejętności związanych z piłką nożną oraz integracja i promowanie dialogu kulturowego pomiędzy młodzieżą krajów uczestniczących w turnieju.

Imprezę uroczyście otworzyli Wicestarosta Bialski Jan Bajkowski, Dyrektor Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania Stanisław Podymski oraz Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej Marianna Tumiłowicz.

Turniej odbył się na pełnowymiarowym trawiastym boisku piłkarskim na terenie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy. Ponad 70 zawodników w wieku 15-18 lat rozegrało 9 pasjonujących meczy turniejowych. Nad poprawnym przebiegiem rozgrywek czuwał sędzia wydelegowany przez Bialskopodlaski Okręgowy Związek Piłki Nożnej.

Dobra organizacja i sprawne przeprowadzenie turnieju sprawiły, że na boisku wytworzył się klimat prawdziwej sportowej rywalizacji. Praktycznie wszystkie mecze turniejowe stały na bardzo dobrym poziomie.

Zwycięzcą turnieju została reprezentacja Białorusi ze Szkoły Sportowej nr 5 w Brześciu. Drugie miejsce zajął UKS Roskosz-Grabanów a trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Ukrainy reprezentująca Sportowy Klub „Sokil” z Rejonu Samborskiego. Na kolejnych miejscach uplasowały się reprezentacje z Litwy – Szkoła Sportowa z Rejonu Wileńskiego, Niemiec – FC 98 Henningsdorf oraz Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Lenartowice – Pleszew z Wielkopolski.

Poza turniejowymi zmaganiami rozegrano także mecz towarzyski Białoruś – Litwa zakończony wynikiem 2:1 dla Białorusi.

W czasie wolnym od sportowej rywalizacji uczestnikom turnieju zorganizowano wycieczkę do najstarszej i jednej z najpiękniejszych stadnin koni w Janowie Podlaskim, która słynie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. W programie imprezy znalazło się także miejsce na wodne szaleństwa w bialskim Aquaparku.

Jednocześnie podczas turnieju podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania a Rejonem Samborskim na Ukrainie w zakresie sportu i rekreacji młodzieży obu państw.

Na oficjalnym zakończeniu turnieju puchary i dyplomy kapitanom drużyn wręczali Starosta Bialski Tadeusz Łazowski, Wicestarosta Bialski Jan Bajkowski oraz Dyrektor Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania Stanisław Podymski. Najlepszym zawodnikom poszczególnych reprezentacji wręczono pamiątkowe statuetki a każdy uczestnik otrzymał odznakę oraz proporzec upamiętniający udział w turnieju.

Ponadto przyznano także wyróżnienia w postaci dyplomów dla piłkarskich indywidualności wyłonionych spośród zawodników. Najlepszym bramkarzem turnieju został Andrzej Drucik a królem strzelców oraz najwszechstronniejszym zawodnikiem uznany został Gołowczyk Sergiej – obaj reprezentujący Białoruś. 

Uroczystość podsumowania turnieju zakończyła się wspólnym ogniskiem, podczas którego młodzież i zaproszeni goście mogli na nowo przeżyć emocje turnieju.

Podziękowania za wspaniałą sportową atmosferę, walkę fair play, dobrą zabawę oraz liczny udział należą się wszystkim uczestnikom i ich opiekunom oraz osobom, które wsparły organizację turnieju.

Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy a wszystkim życzymy spektakularnych sukcesów w „dorosłej” piłce.