„Eko-kreatywni” w ECKiW OHP w Roskoszy

 Bez tytułu„Eko-kreatywni” to tytuł projektu i międzynarodowej wymiany młodzieży, która realizowana była w ramach Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży w dniach 26.06 – 02.07.2016r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy. W wymianie uczestniczyło po 10 młodych osób i 2 liderów z ECKiW OHP w Roskoszy i Centrum Socjalnego dla Dzieci i Młodzieży na Litwie, w sumie 24 osoby.

Głównym celem projektu jest działanie na rzecz ochrony przyrody, rozwój kreatywności, pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z Polski i Litwy, pobudzanie do aktywności na rzecz lokalnej społeczności, promowanie dziedzictwa i dialogu międzykulturowego, poznawanie innych kultur, rozwijanie poczucia solidarności, tolerancji i zrozumienia dla różnorodności. Projekt uwzględnia zagadnienia ochrony środowiska, recyklingu a także promowania aktywności na łonie przyrody i na rzecz środowiska naturalnego, poznawanie dziedzictwa kulturowego innych krajów.

DSC_8353

Uczestnicy z dużym zaangażowaniem realizowali poszczególne różnorodne działania projektowe. Młodzież brała udział m.in. w grach i zabawach zapoznawczych i integracyjnych, turnieju sportowym na świeżym powietrzu, odwiedziła wioskę ginących zawodów, piekła tradycyjne wyroby cukiernicze w jednym z warsztatów, przygotowała i poprowadziła wieczory narodowe, zwiedziła Zakład Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej. Uczestnicy wybrali się także na tereny nadbużańskie, gdzie zwiedzali miejsca kultu religijnego Południowego Podlasia oraz spędzili aktywnie czas biorąc udział w spływie kajakowym na trasie Sławatycze – Jabłeczna.

DSC_5534

DSC_5689

Kajakowa przygoda - spływ Bugiem

DSC_1340

DSC_8236

Jednym z najbardziej pracochłonnych jak i satysfakcjonujących działań były warsztaty recyklingowe, podczas których utworzona została koncepcja i wykonano ekologiczno-recyklinowy plac zabaw dla dzieci na terenie parku w Roskoszy. Uczestnicy wykazali wiele kreatywności i inicjatywy, efektem ich pracy były m.in. huśtawki z opon, lina do wspinania się, ścianka hałasu, ścianka wodna, piaskownica z foremkami, tor przeszkód, gra w kółko i krzyżyk, siedzisko z opony, piłka z butelek pet, ścieżka sensoryczna, „pajęczyna” i hamak. Uroczyste otwarcie placu zabaw nastąpiło podczas finałowego pikniku ekologicznego, przygotowanego przez uczestników projektu.

DSC_1555

Piknik ekologiczny odbył się przedostatniego dnia wymiany, przybyły na niego dzieci z Przedszkola Niepublicznego im. „Przyjaciół Kubusia Puchatka” i Przedszkola Samorządowego nr 17 w Białej Podlaskiej, dzieci ze Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży przy Osiedlowym Klubie Kultury Eureka oraz ze Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej „Perspektywa” a także przedstawiciele lokalnych mediów i okoliczni mieszkańcy. Po oficjalnym rozpoczęciu pikniku nastąpiła prezentacja projektu i realizowanych działań, po czym goście zostali zaproszeni do otwarcia placu zabaw i udziału w konkurencjach ekologicznych i recyklingowych (m.in. konkursy wiedzy, segregowanie śmieci, wykonywanie ozdób ze zużytych rzeczy, recyklingowe kręgle). Nagrodą za udział w konkurencjach był dyplom, słodki poczęstunek i możliwość korzystania z placu zabaw.

DSC_1553

 

DSC_1601

 

DSC_1633DSC_5872DSC_1594

DSC_5759

DSC_1604

DSC_5766

DSC_5795

DSC_5827

DSC_5883

Na zakończenie wymiany uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie oraz podsumowali dotychczasowe działania i spędzony czas poprzez gry i zabawy ewaluacyjne. Młodzież angażując się w realizację projektu i w jego działania  rozbudzała swą aktywność społeczną, inicjatywę, kreatywność, ciekawość świata, zaangażowanie, pasję poznawczą, rozwinęła relacje z lokalnym środowiskiem, zobaczyła że warto być aktywnym i działać na rzecz i we współpracy z innymi. Przy rozstaniu wszyscy bardzo żałowali, że czas minął tak szybko i  obiecali sobie, że znajdą sposób, by móc raz jeszcze spotkać się w tym samym gronie.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z pikniku:

https://www.youtube.com/watch?v=iVcMjLJlAIs