Edukacja przeciwpożarowa

Wiedza z zakresu bezpieczeństwa jest ważnym elementem w edukacji młodzieży. Taka wiedza i umiejętności powinny być nabywane przez młodzież już w wieku przedszkolnym i kształtowane przez całe życie. Młodzież powinna wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru, do kogo ma się zwrócić o pomoc. Aby poszerzyć wiedzę młodzieży z zakresu edukacji przeciwpożarowej dnia 5 czerwca 2018 r.  20-osobowa grupa wychowanków Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy, ucząca się w Branżowej Szkole Rzemieślniczej I stopnia, wraz z opiekunami uczestniczyła w zajęciach z zakresu ochrony przeciwpożarowej w szkole a następnie wybrała się do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej.

Przewodnikiem po obiektach JRG był Aspirant Sebastian Bojarczuk, który w bardzo ciekawy sposób  zaprezentował młodzieży sprzęt pożarniczy, stanowiący wyposażenie jednostki. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć różnorodne wozy strażackie, usiąść za kierownicą samochodów, przymierzyć ubranie i hełm strażacki oraz obejrzeć sprzęt jakim dysponuje Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Białej Podlaskiej. Ciekawym elementem podczas wizyty w Straży Pożarnej było zaprezentowanie przez grupę strażaków jak wygląda przygotowanie i wyjazd na miejsce zdarzenia podczas alarmu próbnego oraz pokaz zjazdu na ślizgu. Wychowankowie mieli również możliwość zwiedzenia budynku, a przy okazji zobaczenie stanowiska dowodzenia, gdzie przyjmowane są telefony alarmowe.

Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo-gaśniczych, zapoznała się z zadaniami realizowanymi przez Straż Pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia.

Na zakończenie pobytu w jednostce cała grupa obejrzała ciekawy filmik z akcji ratowniczych strażaków  oraz szkoleń jakie przechodzą. Młodzieży bardzo podobał się pobyt w KM PSP.

Katarzyna Deneko

Edyta Trębicka

Mariola Mirońska