ECKiW OHP w Roskoszy laureatem konkursu EDUinspiracje 2014-2020

Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zostało laureatem edycji specjalnej konkursu EDUinspiracje – najlepszy projekt edukacyjny w perspektywie 2014-2020 w kategorii Projekty bilateralne. Projekt „Eko-kreatywni” został uznany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji za najlepszy projekt w swojej kategorii w perspektywie ostatnich siedmiu lat.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone na III Kongresie Rozwoju Systemu Edukacji, który odbył się 2 października 2020 roku w nowoczesnym studiu TV Polsat w Warszawie, który był patronem medialnym wydarzenia. Po wykładach, sesjach i warsztatach nawiązujących do hasła przewodniego Kongresu: Erasmus + FRSE. Edukacja przyszłości + Przyszłość edukacji, nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu EDUinspiracje i European Language Label. Zwycięzcom osobiście gratulowała Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Marzena Machałek oraz prof. dr hab.  Stefan M. Kwiatkowski, Profesor zwyczajny w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Kongres odbył się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Projekt „Eko-kreatywni” realizowany był w 2016 roku, międzynarodowa wymiana młodzieży odbyła się ECKiW OHP w Roskoszy. Głównym celem projektu było działanie na rzecz ochrony przyrody, rozwój kreatywności, pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z Polski i Litwy, pobudzanie do aktywności na rzecz lokalnej społeczności, promowanie dziedzictwa i dialogu międzykulturowego. Uczestnicy projektu z dużym zaangażowaniem realizowali różnorodne działania projektowe. Młodzież brała udział m.in. w grach i zabawach zapoznawczych i integracyjnych, turnieju sportowym na świeżym powietrzu, odwiedziła wioskę ginących zawodów, piekła tradycyjne wyroby cukiernicze w jednym z warsztatów, przygotowała i poprowadziła wieczorki narodowe, zwiedziła Zakład Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej. Uczestnicy wybrali się także na tereny nadbużańskie, gdzie zwiedzali miejsca kultu religijnego Południowego Podlasia oraz spędzili aktywnie czas biorąc udział w spływie kajakowym na trasie Sławatycze – Jabłeczna.

Jednym z najbardziej pracochłonnych jak i satysfakcjonujących działań były warsztaty recyklingowe, podczas których utworzona została koncepcja i wykonano ekologiczno-recyklinowy plac zabaw dla dzieci na terenie parku w Roskoszy. Uczestnicy wykazali wiele kreatywności i inicjatywy, efektem ich pracy były m.in. huśtawki z opon, lina do wspinania się, ścianka hałasu, ścianka wodna, piaskownica z foremkami, tor przeszkód, gra w kółko i krzyżyk, siedzisko z opony, piłka z butelek pet, ścieżka sensoryczna, „pajęczyna” czy hamak. Uroczyste otwarcie placu zabaw nastąpiło podczas finałowego pikniku ekologicznego, przygotowanego przez uczestników projektu, podczas którego młodzież przez zabawę, warsztaty, quizy i konkurencje zachęcała dzieci do wyrabiania nawyków sortowania odpadów i dbania o przyrodę.