Dzień Kundelka

Wiele państw w tym Polska świętuje Dzień Psa. Tak zwany „Dzień Kundelka” – to  święto wszystkich wielorasowych psów, obchodzone corocznie 25 października. Data nie jest przypadkowa bowiem tego dnia uchwalona została Ustawa o Ochronie Zwierząt.

W ramach obchodów Dnia Kundelka młodzież ECKiW OHP w Roskoszy wraz z wychowawcami wybrała się do schroniska dla bezdomnych zwierząt „AZYL” w Białej Podlaskiej.

Wyjście do schroniska poprzedzone zostało zbiórką produktów potrzebnych zwierzętom: sucha karma, koce, miski.

Na początku naszą delegację powitał pracownik schroniska, który opowiedział m.in. o funkcjonowaniu instytucji. Obecnie w schronisku „Azyl” znajduje się ponad 270 bezdomnych psów – większość z nich straciła dom wskutek ludzkiej bezduszności i bezmyślności. Na szczęście część z nich ma szansę na znalezienie nowych rodzin i miłości, na którą każdy pies – kundelek czy rasowiec – z pewnością zasługuje.

Następnie zwrócono uwagę na to, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Młodzież zrozumiała, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek wobec niewątpliwie słabszej istoty.

Ta wizyta to znakomity przykład na to, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do innych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt – by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym; by uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko.

Na pożegnanie ECKiW OHP w Roskoszy otrzymało podziękowanie za wsparcie oraz bezinteresowną pomoc.

skan schronisko

Katarzyna Deneko, Renata Golczewska, Mariola Mirońska