Dzień Godności

,,Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”

                                                     Albert Einstein

W dniu 24 maja 2019 r. Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy wzięło udział w obchodach „Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną”. Organizatorem przedsięwzięcia było Bialskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „SPRAWNI INACZEJ”.

O godzinie 9 ulicami naszego miasta przeszedł barwny marsz, w którym wzięły udział dzieci, młodzież i dorośli niepełnosprawni z terenu całego miasta i powiatu Biała Podlaska wraz z opiekunami, placówki zajmujące się osobami niepełnosprawnymi, delegacje szkół, przedszkoli, władze miasta oraz chętni którzy solidaryzują się z ludźmi niepełnosprawnymi.

Następnie uczestnicy marszu zgromadzili się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości, podziękowania dla osób zaangażowanych w pomoc osobom niepełnosprawnym. Odśpiewano również Hymn Niepełnosprawnych.

Podczas spotkania zaprezentowały się placówki opiekujące się osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz instytucje wspierające zatrudnienie i wsparcie dla takich osób. Można było obejrzeć wystawę zdjęć 10 jubileuszu Dnia Integracji, Profilaktyki i Rekreacji w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Białej Podlaskiej. Nie zabrakło występów wspólnych tańców oraz zabawy przy muzyce.

Przedstawiciele ECKiW OHP z Roskoszy na tą okoliczność przygotowali słodką niespodziankę. Uczestnicy wydarzenia mogli spróbować swoich sił dekorując ciasteczka tworząc niezwykłe i wyjątkowe wykończenia masami cukrowymi.

Nasze działania miały na celu wsparcie osób niepełnosprawnych oraz uświadamiać ludzi, że każdy człowiek ma prawo do godnego życia. Warto czynić dobro i widzieć potrzeby drugiego człowieka. Niepełnosprawność intelektualna nie przekreśla dobrej zabawy, pokazuje nam, że wszyscy potrzebujemy kochać i być kochanym. Oby nie brakło nam nigdy wrażliwości na ludzi chorych i cierpiących.

Renata Golczewska, Katarzyna Deneko