Dzień bezpiecznego internetu

Internet oferuje nam ogromne możliwości. Dzięki niemu możemy rozwijać swoje zainteresowania, relaksować się, poznawać nowe rzeczy. Niestety, niesie on za sobą również szereg zagrożeń, na które narażeni są zwłaszcza młodzi ludzie, gdyż pochłonięci przez wirtualny świat, nie zawsze pamiętają o elementarnych zasadach bezpieczeństwa Z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku uchwalono Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczna edycja akcji odbyła się 8 lutego pod hasłem „Działajmy razem!” i stała się świetną okazją do przypomnienia reguł bezpiecznego korzystania z zasobów sieci.

W ramach obchodów DBI uczestnicy ECKiW OHP w Roskoszy wzięli udział w zajęciach, których nadrzędnymi celami było uświadomienie im, jakie zagrożenia płyną z nieumiejętnego i nieostrożnego korzystania z Internetu oraz przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po globalnej sieci.

Podczas spotkania uczestnicy chętnie dyskutowali na temat zalet i wad Internetu. Świadomi, że w obecnym czasie sieć jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka, wskazali jednocześnie alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu poza wirtualną rzeczywistością. Młodzież uświadomiła sobie między innymi, że nawiązywanie kontaktów w sieci, publikowanie swoich zdjęć i nagrań, podawanie swoich danych oraz bezkrytyczne czerpanie informacji z Internetu stanowi poważne zagrożenie dla ich rozwoju i bezpieczeństwa. W trakcie zajęć wychowankowie przypomnieli sobie główne zasady bezpiecznego korzystania z sieci i wykonali plakat, na którym spisali te podstawowe reguły.

Sylwia Szydłowska