Dopalacze – droga donikąd

Dopalacze stale zyskują popularność wśród młodych ludzi. Poważne konsekwencje wynikające z zażywania tych substancji skłaniają do podejmowania działań mających na celu zapobieganie używania tych szczególnie groźnych substancji przez młodzież.

Dnia 16 marca 2022 r. młodzież z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP obejrzała w Teatrze Kamienica w Warszawie spektakl profilaktyczny pt. „Dopalacze. Siedem stopni donikąd” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. W obsadzie sztuki znaleźli się: Olga Sarzyńska, Paweł Koślik, Mateusz Lisiecki-Waligórski. Sztuka składała się z siedmiu odsłon, czyli siedmiu stopni prowadzących do tragedii spowodowanej próbowaniem dopalaczy.

To opowieść o dorastającej współczesnej młodzieży z pokolenia smsów, internetu, memów, o zaniku wartości oraz o degradacji, której symbolem są tytułowe używki. Przedstawienie obfitowało w różnego rodzaju bodźce dźwiękowe i wizualne. Celem sztuki było pokazanie widzom jaki wpływ mają na nas dopalacze, dlaczego nie warto wierzyć w zapewnienia producentów, jak uniknąć czyhającego zagrożenia. Sztuka zmusza do refleksji i weryfikacji własnych poglądów oraz skłania do zastanowienia się nad wartościami ważnymi w życiu każdego człowieka, szczególnie tego młodego.

Młody człowiek może znaleźć w swoim życiu szczęście, zbudować silne i zdrowe relacje oraz aktywnie przeżyć życie ze świadomością swoich pasji i talentów w sposób wolny od przemocy, przestępczości i zażywania substancji psychoaktywnych.

Nasza młodzież była zaciekawiona taką formą działań profilaktycznych.

Renata Golczewska, Katarzyna Deneko