„Deutsch-Polnische Jugendbegegnung anlässlich des 48. Sachsenhausen-Gedenklaufes”

logo_pnwm

W dniach 28.04-02.05.2015 r. ośmioosobowa grupa najlepszych sportowców wraz z dwoma opiekunami Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy wzięła udział w projekcie „Deutsch-Polnische Jugendbegegnung anlässlich des 48. Sachsenhausen-Gedenklaufes”, dofinansowanym przez program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

DSCF7647

Uczestnicy naszego Centrum zostali zaproszeni przez Starostwo powiatowe Oberhavel, które już po raz 48 jest współorganizatorem „Biegu Pamięci Sachsenhausen”. Bieg, który każdego roku odbywa się 1 maja w Oranienburgu, poświęcony jest pamięci ofiar obozu Sachsenhausen.

DSCF7663

Młodzi sportowcy z Niemiec i Polski spotykają się aby Biegiem Pamięci Sachsenhausen Gedenklauf oraz wspólnymi rozgrywkami sportowymi uczcić pamięć ofiar nazizmu. Wspólnie składają także hołd zgładzonym w obozie koncentracyjnym podczas II Wojny Światowej.

DSCF7693

Młodzież ECKiW OHP wzięła udział w sztafetach międzynarodowych oraz w biegu głównym na dystansie 7,5 km, w którym nasz uczestnik Arkadiusz Czmielewski zajmując  III miejsce stanął na podium.

DSCF7680

Podczas wyjazdu młodzież mieszkała w ośrodku wypoczynkowym w miejscowości Neuendorf niedaleko Berlina. Zapewniono im liczne atrakcje, m.in. zajęcia integracyjne z młodzieżą z Niemiec i zwiedzanie Berlina.

niemcy 026

Młodzież podczas wycieczki po mieście obejrzała Mur Berliński, Reichstag, najbogatszą dzielnicę Berlina, Bramę Brandenburską oraz miejsce upamiętniające Holokaust.

DSCF7644

DSCF7649

Uczestnicy zwiedzili także Muzeum Sachsenhausen w Oranienburgu, będące jednym z ważniejszych miejsc pamięci w Niemczech.

niemcy 070

Dzięki miłemu przyjęciu nas przez stronę niemiecką a zwłaszcza przez  wicestarostę powiatu Oberhavel Egmonta Hamelow  p.o starosty powiatu oraz  pracownika powiatu Oberhavel Jarosława Wojciechowskiego – koordynatora współpracy  polsko-niemieckiej, który był obecny z nami podczas całego pobytu w Niemczech, grupa naszych  uczestników czuła się objęta wspaniała opieką.

DSCF7683

Dla wszystkich uczestników udział w projekcie był niezwykłą lekcją historii i z pewnością na pewno długo pozostanie w ich pamięci.

niemcy 071