Countdown – Afryka Południowa 2010

W dniach 16-21 czerwca 2010 r. Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wspólnie z Klubem Sportowym FC 98 Hennigsdorf z Niemiec zrealizowało projekt międzynarodowy pod hasłem: Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej „Countdown – Afryka Południowa 2010”. Wzięło w nim udział osiem drużyn reprezentujących Litwę, Białoruś, Ukrainę, dwie drużyny z Polski: wychowankowie ECKiW OHP w Roskoszy i Klub Sportowy „Naprzód Skoryszew” z powiatu siedleckiego oraz trzy drużyny sportowe z Niemiec: FC 98 Hennigsdorf, Frohnauer SC i Oranienburg FC.
 
 
Głównymi celami turnieju była popularyzacja i upowszechnianie sportu wśród młodzieży, rozwój umiejętności związanych z piłką nożną oraz integracja i promowanie dialogu kulturowego pomiędzy młodzieżą krajów uczestniczących w turnieju.
 
Turniej odbywał się w kilku etapach. Już od kilku miesięcy młodzi sportowcy regularnie ćwiczyli kondycję w swoich krajach oraz przygotowywali się do projektu poznając kraj partnera.
 
16 czerwca na wieczorze integracyjnym w Roskoszy spotkały się drużyny z Polski, Ukrainy, Białorusi i Liwy. Młodzi sportowcy spędzili miło czas przy ognisku a potem wspólnie obejrzeli mecz w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010: Urugwaj – Rpa. Przed wyjazdem na turniej wszystkim drużynom powodzenia życzył dyrektor ECKiW OHP Stanisław Podymski oraz Starosta Bialski Tadeusz Łazowski – jeden ze sponsorów wyjazdu młodzieży do Hennigsdorf.
 
 
17 czerwca wczesnym rankiem młodzież wspólnie wyruszyła do Niemiec.
 
 
Po trudach wielogodzinnej podróży spotkali się ze swoimi kolegami z Niemiec.
 
Turniej uroczyście otworzyli Starosta Powiatu Oberhavel Karl-Heinz Schröter, burmistrz Hennigsdorf Andreas Schulz oraz Prezes Klubu Sportowego FC 98 Hennigsdorf Wolfgang Tschirswitz.
 
 
Turniej odbył się na pełnowymiarowym trawiastym boisku piłkarskim na terenie Klubu Sportowego FC 98 Hennigsdorf. Ponad 80 zawodników w wieku 15-18 lat rozegrało 20 pasjonujących meczy turniejowych. Nad poprawnym przebiegiem rozgrywek czuwali sędziowie i sportowcy z Klubu Sportowego FC 98 Hennigsdorf.
 
 
Dobra organizacja i sprawne przeprowadzenie turnieju sprawiły, że na boisku wytworzył się klimat prawdziwej sportowej rywalizacji. Wszystkie mecze turniejowe stały na bardzo dobrym poziomie a młodzi sportowcy wykazali się znajomością zasad walki fair play.
 
 
Zwycięzcą turnieju zostali piłkarze z Frohnauer SC z Niemiec. Drugie miejsce zajęła reprezentacja z Ukrainy z Rejonu Samborskiego a trzecie wywalczyła drużyna reprezentująca  powiat siedlecki. Na kolejnych miejscach uplasowały się reprezentacje z Litwy – Szkoła Sportowa z Rejonu Wileńskiego, Polski – wychowankowie ECKiW OHP w Roskoszy, Niemiec – FC 98 Henningsdorf, Białorusi – Polska Szkoła Społeczna im. I. Domeyki w Brześciu oraz Niemiec – piłkarze z Oranienburga FC.
 
 
Na oficjalnym zakończeniu turnieju puchary i dyplomy kapitanom drużyn wręczali Starosta Powiatu Oberhavel Karl-Heinz Schröter, burmistrz Hennigsdorf Andreas Schulz, Prezes Klubu Sportowego FC 98 Hennigsdorf Wolfgang Tschirswitz oraz koordynator ds. sportu FC 98 Hennigsdorf Klaus Behm.
 
 
Podczas turnieju wyłoniono także sportowe indywidualności – najlepszego zawodnika i bramkarza turnieju (obaj ze zwycięskiej drużyny), którym wręczono pamiątkowe statuetki i dyplomy. Każdy uczestnik otrzymał odznakę upamiętniającą udział w turnieju.
 
 
Po sportowych zmaganiach uczestnicy turnieju wyruszyli w sześciogodzinny rejs statkiem po kanałach Berlina.
Młodzi sportowcy zwiedzili główne zabytki stolicy Niemiec. Wszystkich zaintrygował system kanałów, którymi można dopłynąć aż do Morza Północnego oraz do innych krajów europejskich, w tym również do Polski.
 
 
21 czerwca drużyny z Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi szczęśliwie dotarły do Roskoszy, skąd po krótkim odpoczynku udali się do własnych krajów.
 
Spotkanie było również okazją do podsumowania i uściślenia dotychczasowej współpracy krajów uczestniczących w turnieju oraz zaplanowania kolejnych imprez sportowych w najbliższej przyszłości.
 
Podziękowania za wspaniałą sportową atmosferę, walkę fair play, dobrą zabawę oraz liczny udział należą się wszystkim uczestnikom i ich opiekunom oraz osobom, które wsparły organizację turnieju.