Coś dla ducha, coś dla ciała

Wczesnym rankiem dnia 9 maja br. młodzież ECKiW OHP z Roskoszy a zarazem uczestnicy programu edukacyjnego ,,Otwarci na Dary Ducha Świętego” udali się na dwudniową wycieczkę śladami Jana Pawła II – Patrona OHP.

Pierwszym punktem wycieczki były krakowskie Łagiewniki, w krajobrazie których dominuje Bazylika Miłosierdzia Bożego konsekrowana w czasie ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. W Bazylice był czas na modlitwę i wyciszenie.

Mieliśmy również okazję zobaczyć zabudowania klasztorne, gdzie żyła i zmarła św. Faustyna Kowalska. To miejsce stało się znane na całym świecie za sprawą mistycznych objawień św. Faustyny. Tuż obok Bazyliki znajduje się wieża widokowa, gdzie pokonaliśmy 315 schodów by wejść na taras widokowy, aby podziwiać Centrum Jana Pawła II, panoramę Krakowa oraz Tarty z krzyżem na Giewoncie.

Następnie udaliśmy się w kierunku Krakowa, gdzie zawitaliśmy w godzinach popołudniowych. Niepowtarzalny klimat Krakowa dało się odczuć spacerując uliczkami Starego Miasta m.in. ulicą Floriańską kończącą się Barbakanem czy ulicą Franciszkańską ze słynnym Oknem Papieskim. W Krakowie mieliśmy możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami oraz poczuć niepowtarzalny klimat dawnej stolicy Polski, a to wszystko dzięki sympatycznej pani przewodnik Ilony. Odwiedziliśmy również pierwszą uczelnię w Polsce, a drugą w Europie Akademię Krakowską, dzisiaj zwaną Uniwersytetem Jagiellońskim. Przypomnieliśmy sobie również legendę o smoku wawelskim i Szewczyku Dratewce.

Zwiedzanie Starego Miasta zakończyliśmy wysłuchaniem Hejnału z Wieży Mariackiej. Kraków to również miasto Karola Wojtyły – tutaj mieszkał, studiował i pełnił posługę kapłańską. Mieliśmy okazję poznać zakątki Krakowa, które były Ojcu Świętemu szczególnie bliskie. Pomimo niezbyt pięknej pogody zwiedziliśmy Kraków – miasto z duszą o wyjątkowej atmosferze – nawet wtedy, gdy „na Brackiej pada deszcz”…  

Po długim dniu udaliśmy się na nocleg do przytulnego Ośrodka Szkolenia i Wychowania „Korona”, który mieści się 30 km od Krakowa w malowniczej miejscowości Lanckorona. Drugi dzień rozpoczęliśmy się od zwiedzania Kalwarii Zebrzydowskiej, niewielkiego miasta na Pogórzu Karpackim. Zwiedzanie Bazyliki i zabudowań klasztornych poprzedziła wspólna modlitwa przed obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej, która była bliska sercu Papieża Polaka. Karol Wojtyła w ciągu swego życia bardzo często pielgrzymował do Kalwarii. Przybył również w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski na obchody 400-lecia Sanktuarium. Kalwaria Zebrzydowska zwana „Polską Jerozolimą” posiada Certyfikat Światowego Dziedzictwa Kultury Materialnej i Naturalnej UNESCO ze względu na wyjątkowe walory architektoniczne, historyczne, kulturowe i religijne, gdzie kultywowane są od wieków słynne Misteria Męki Pańskiej i Wniebowzięcia Matki Boskiej, mocno zakorzenione w kulturze duchowej regionu Małopolski. W Sanktuarium przechowywane są pamiątki związane z pobytem Ojca Świętego, w tym słynna papieska złota róża zdobiąca Obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

Ostatnim punktem naszej wyprawy była wizyta w parku rozrywki Energylandia w Zatorze. W parku czekały na nas prawdziwe wyzwania pełne adrenaliny. Najszybsze i najbardziej wymagające atrakcje m.in.: „Hyperion” najwyższy i najszybszy Mega Coaster w Europie, który osiąga prędkość 142km/h,  „Speed” –  najwyższy i najszybszy Water Coaster Wodny na świecie, który osiąga prędkość 110 km/h,  „Splash Battle” – Wodna Batalia na Łodziach oraz wiele innych atrakcji.

W każdym z miejsc, które odwiedziliśmy czuliśmy obecność Jana Pawła II, który był przewodnikiem duchowym naszej wycieczki. Podążając Jego śladami pogłębiliśmy naszą wiedzę religijną, ale również wiedzę historyczną i geograficzną. Wzbogaciliśmy również wiedzę o najwybitniejszym Polaku i naszym Patronie Janie Pawle II. Był to wyjątkowy czas i bezcenne chwile. Pełni wrażeń wszyscy szczęśliwie wróciliśmy do domu.

Renata Golczewska