Bożonarodzeniowe smaki i tradycje

logo_pnwm

6 grudnia 2014 r. w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zakończyła się trójstronna międzynarodowa wymiana młodzieży zorganizowana w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

grupowe

W trwającej od 30 listopada br. wymianie wzięło udział 37 uczestników z Polski, Niemiec i Białorusi.

DSC_0332

Celem projektu było przybliżenie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, poznanie i nauka przygotowywania tradycyjnych potraw świątecznych w poszczególnych krajach, wzbudzanie szacunku wobec wiary, uwrażliwienie na sztukę, pobudzanie do działań artystycznych oraz zrozumienie i uświadomienie młodzieży prawdziwego aspektu świąt.

DSC_0140

Młodzież uczestnicząca w projekcie na warsztatach świątecznych poznawała tradycje, zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia, własnoręcznie przygotowywała niepowtarzalne ozdoby świąteczne, dekorowała sale, lepiła pierogi oraz wspólnie przygotowywała świąteczne potrawy.

DSC_0167

DSC_0500

DSC_0662

Podczas prezentowania tradycji świątecznych dzieci z II klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej przedstawiły tradycyjne polskie jasełka.

DSC_0726

DSC_0753

W ramach projektu młodzież odwiedziła Warszawę poznając historię miasta i zwiedzając najważniejsze zabytki: Zamek Królewski, Stare Miasto, Syrenkę Warszawską, Łazienki Królewskie, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Pałac Kultury i Nauki podziwiając z Tarasu Widokowego panoramę stolicy Polski.

DSC_0536

DSC_0570

Na organizowanych podczas wymiany międzykulturowych wieczorkach narodowych młodzież miała okazję poznać kulturę, tradycje, obrzędy, zwyczaje i tradycyjną kuchnię krajów uczestniczących w projekcie.

DSC_0126

DSC_0482

W programie znalazło się także zwiedzanie miasta Biała Podlaska oraz wiele ciekawych gier i zabaw integracyjnych.

DSC_0296

DSC_0186

Uwieńczeniem wymiany była wspólna, międzynarodowa uroczysta kolacja Wigilijna, na którą młodzież przygotowywała samodzielnie potrawy, dekoracje i wspólnie ubierała choinki.

DSC_0763

DSC_0771

DSC_0759

Podczas kolacji młodzież prezentowa zwyczaje, tradycje, potrawy i obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia w ich krajach, wspólnie śpiewała kolędy oraz przedstawiała program artystyczny w mieszanych narodowościowo grupach.

IMG_7800

Miłym zaskoczeniem była wizyta Świętego Mikołaja, który każdego obdarował upominkiem, opowiedział swoją historię i znalazł czas by z każdym zamienić chociaż kilka słów.

DSC_0832

IMG_7762

DSC_0814

DSC_0823

Dzięki sprawnej koordynacji i zaangażowaniu kadry z Polski, Niemiec i Białorusi międzynarodowa wymiana młodzieży w Roskoszy zakończyła się sukcesem. Młodzież zdobyła nowe umiejętności, kompetencje i wiedzę, które przyswajała poprzez wspólne działania.

IMG_7794

Udział w projekcie przypomni młodym ludziom, że Boże Narodzenie to nie tylko okres kiedy wskutek wszechogarniającego marketingu popadamy w szaleństwo zakupów – to czas prawdziwego zbliżenia, pojednania, wzajemnego odpuszczania win, czas miłości i dobroci.