Antidotum

Kuglarstwo to fantastyczna zabawa, która pozytywnie wpływa na koncentrację, koordynację ruchową, kondycję oraz podnosi pewność siebie.

W środę 16 września 2020r. wychowankowie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy poznali tajniki sztuki kuglarskiej. Warsztaty prowadzili artyści Ulicznego Teatru Ognia Antidotum z Białej Podlaskiej. 

Grupa teatralna Antidotum została założona w 2007 roku przez instruktorkę teatralną Panią Sylwię Zdunkiewicz. Artyści specjalizują się w żonglerce ogniowej/ledowej z użyciem poi, wachlarzy, kija, hula-hop, a także w autorskich spektaklach teatralnych z wykorzystaniem mowy ciała, żonglerki ogniowej, światła i cienia. W znacznej mierze posługują się plastyką ruchu, wyrazistością własnego ciała, elementami tańca, pantomimy, gestu i ruchu.

Podczas warsztatów młodzież poznała rekwizyty kuglarskie, spróbowała swych sił w żonglerce ale przede wszystkim mogła popatrzeć jak występują profesjonaliści.

Uczestnicy przekonali się, że żonglerka i ekwilibrystyka to nie są łatwe sztuki, ale można się ich nauczyć, podobnie jak innych ćwiczeń zręcznościowych.

Młodzież zobaczyła, że kuglarstwo to sztuka i dobra zabawa. Liczymy, że zaproponowane zajęcia kuglarsko – cyrkowe przyczynią się do podnoszenia umiejętności uczestników i staną się dla nich inspiracją do samodzielnych ćwiczeń.

 Renata Golczewska, Katarzyna Deneko