Opiekują się mizarem

W ramach porozumienia ze Stowarzyszeniem Rozwoju Miejscowości Studzianka młodzież z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy uczestniczyła w pracach porządkowych na mizarze w Studziance.

Młodzież ECKiW OHP w Roskoszy chętnie angażuje się w różnego rodzaju działania mające na celu pomoc w kultywowaniu miejsc pamięci. Od blisko pięciu lat opiekuje się mizarem w Studziance.

_dsc4342

Cmentarze tatarskie są w Polsce zabytkami wyjątkowymi. Cmentarz w Studziance jest jednym z ważniejszych. Jest on jednym z sześciu zachowanych cmentarzy tatarskich w Polsce. Znajduje się na nim kilkaset nagrobków, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Obecnie w Studziance nie ma już społeczności tatarskiej, niemniej cmentarz otoczony jest opieką władz powiatu, gminy oraz ECKiW OHP w Roskoszy. Od tego roku została też nawiązana współpraca z Fundacją Dziedzictwa Narodowego. Cmentarz wymaga podjęcia prac konserwatorskich i dlatego wolontariusze Fundacji przeprowadzili inwentaryzację poszczególnych nagrobków wraz z opisem ich stanu zachowania, co pozwoli na opracowanie profesjonalnych programów konserwatorskich. Trzeba bardzo uważać, aby prace na terenie cmentarza nie ingerowały w specyficzny charakter miejsca. Dla każdego nagrobka zostanie opracowany odrębny program konserwatorski.

_dsc4374

_dsc4368

Wychowankowie Centrum wraz  z opiekunami wykonywali prace mające na celu usunięcie chwastów oraz wygrabienie terenu cmentarza. Młodzież wykazała bardzo duże zaangażowanie oraz zainteresowanie tematem kultury tatarskiej i renowacji nagrobków. Zadawała wiele pytań wolontariuszom dotyczących miejsca oraz historii z nim związanych oraz zadeklarowała pomoc przy kolejnych etapach prac.