25 lat wolności

 

Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zakończyło 4 czerwca 2014 r. obchody upamiętniające 25 rocznicę wolnych wyborów w Polsce.

s008

W ramach programu obchodów organizowane były zajęcia i spotkania z  osobami aktywnie działającymi w „Solidarności” będącymi świadkami wydarzeń sprzed 25 lat.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Młodzież wraz z wychowawcami spotkała się również z historykiem i lokalnym politykiem, który opowiedział o czerwcowych wyborach i atmosferze wówczas panującej, wzięła udział w prelekcjach i dyskusjach, obejrzała filmy dokumentalne oraz zgromadzone przez młodzież pamiątki z lat 80-tych ubiegłego wieku. Młodzież przygotowała również plakaty, gazetki tematyczne oraz wystawy plakatów, które w 1989 r. towarzyszyły kampanii wyborczej.

s012

Podsumowaniem obchodów 25 rocznicy wolnych wyborów w Polsce była akademia pod hasłem „25 lat wolności” zorganizowana 4 czerwca w  Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej, w której kształcą się wychowankowie ECKiW OHP. W sali gimnastycznej zorganizowano „okrągły stół” będący aranżacją stołu sprzed 25 lat. Przy stole zasiedli zaproszeni goście: Ryszard Gałązka, który był internowany przez 6 tygodni w ZK w Białej Podlaskiej i Włodawie, Dyrektorzy Szkoły, kadra pedagogiczna oraz młodzież, która zadawała pytania dotyczące atmosfery wyborów, sytuacji gospodarczej Polski w tamtych latach oraz refleksji z tym związanych. Debatę poprzedził pokaz multimedialny przygotowany przez młodzież pod kierunkiem Teresy Denickiej. Debatę trwającą blisko 2 godziny obserwowała młodzież szkolna wraz z nauczycielami.

Zdjęcia dzięki uprzejmości grupy FORTE z ZDZ im. K.K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej.