„Wy-grajmy z wirtualem” w ECKiW OHP w Roskoszy

logo_erasmus_plus

„Wy-grajmy z wirtualem” to tytuł projektu trójstronnej wymiany młodzieży z Polski, Francji i Litwy, realizowanego aktualnie w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy w ramach programu Erasmus +. Głównym celem projektu jest szukanie przyczyn niskiej aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, przezwyciężanie skłonności do nadmiernego korzystania ze screen mediów i Internetu, odkrywanie i promowanie ciekawych form aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu z wykorzystaniem piłki oraz promowanie aktywności fizycznej i dobrostanu wśród dzieci i młodzieży.

dsc_0431

Po zakończeniu działań fazy przygotowawczej, w dniach 17 i 18 września 40 młodych osób oraz 6 liderów z 3 krajów przyjechało do Centrum w Roskoszy na międzynarodową wymianę młodzieży. Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy nie mieli czasu na nudę, każdy dzień przynosił wiele ciekawych działań i nowych doświadczeń w przyjaznej i życzliwej atmosferze, jaką udało się zbudować młodym ludziom.

dsc_0481

Po pierwszych próbach komunikacji, ustaleniu zasad i poznaniu terenu nastapiła integracja uczestników poprzez gry i zabawy zapoznawcze, lodołamacze, rozgrywki sportowe, wybór „cichego przyjaciela”, śpiewanie szlagierów przy gitarze i ognisku. W kolejnych dniach uczestnicy mieli okazję do zaprezentowania, omówienia, porównania i przedyskutowania wyników przeprowadzonych badań ankietowych oraz wywiadów wśród dzieci i młodzieży w swoich krajach na temat zdrowego trybu życia, uprawiania sportu, spędzania czasu wolnego na aktywności fizycznej i przy ekranach telewizorów, komputerów i smartfonów, a także poznawania od siebie ciekawych gier na świeżym powietrzu z wykorzystaniem piłek.

dsc_0108

dsc_0099

dsc_0120

dsc_0145

dsc_0183

dsc_0251

 

Ponadto młodzież przygotowała i poprowadziła wieczorek międzykulturowy, podczas którego prezentowała kulturę, historię i geografię swojego kraju, stroje, tańce, zabawy ludowe oraz specjały kulinarne. Podczas wizyty w pobliskiej Białej Podlaskiej uczestnicy przeprowadzili happening zachęcając wypisanymi na chmurkach hasłami do aktywnego trybu życia, po czym udali się na spotkanie z dr Krzysztofem Piechem, pracownikiem naukowym Zakładu Rekreacji na Wydziale Turystyki i Zdrowia Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Filii w Białej Podlaskiej, który oprowadził młodzież po obiektach sportowych uczelni, zaprezentował możliwości wykorzystania dostępnej bazy sportowej oraz opowiedział o działaniach uczelni na rzecz promowania aktywności sportowej wśród studentów i mieszkańców Białej Podlaskiej.

dsc_0366

dsc_0353

dsc_0508

dsc_0499

dsc_0577

Młodzież chętnie zmierzyła się także z wyzwaniem, jakim było dla niej pokonanie 12 metrowego odcinka ścianki wspinaczkowej w Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej oraz przebycie trasy z pięknym widokiem na Wisłę w parku linowym w Warszawie. Podczas wyjazdu do Warszawy dużą ciekawość wzbudziło zwiedzanie stadionu Legii wraz z pobytem na trybunach, ławkach rezerwowych, w kabinach dziennikarskich, szatni czy lożach VIP. Równie interesujące okazało się poznawanie historii Starego Miasta Warszawy oraz zajęcia edukacyjne w Muzeum Sportu i Turystyki.

dsc_0609

dsc_0046

dsc_0102

Podsumowaniem zarówno przygotowań jak i wymiany młodzieży była przeprowadzona w dniu 23.09.2016r. konferencja prasowa połączona z piknikiem sportowo-rekreacyjnym dla dzieci, młodzieży i lokalnej społeczności „piłka w grze”, podczas której uczestnicy opowiedzieli o projekcie, realizowanych działaniach, podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu, zaprezentowali galerię zdjęć oraz zaprosili do udziału w przygotowanych grach i zabawach z piłką: chinchinette, balle au capitaine, pétanque (Francja), koszykówka, kwadrat, ziemniak (Litwa), Zośka, szarady, szybki jak błyskawica (Polska).

img_0595

img_0630

img_0626

Przed zakończeniem wymiany młodzież podsumowała dotychczasowe działania oraz zaplanowała przebieg pracy nad folderem i filmem, które będą jednym z rezultatów projektu.

dsc_0480

logo-wygraj-z-wirtualem