Wrześniowy Szlak w ECKiW OHP w Roskoszy

W dniach 25-26 września 2019 roku Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy gościło niecodziennych przybyszów. Tego dnia na teren Centrum wjechała kawaleria w sile szwadronu.

SONY DSC

Młodzież ECKiW OHP przywitała ich tradycyjnym chlebem i solą, następnie przybyłe wojsko rozlokowało się w obozowisku na terenach zielonych obok parku.

Konna wyprawa „Wrześniowy Szlak 1939-2019” to 700-kilometrowy szlak bojowy Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego z kampanii jesiennej 1939 roku. To także żywa lekcja historii, której celem jest oddanie hołdu poległym i zmarłym żołnierzom – kawalerzystom, upamiętnienie walk jakie stoczyli 80 lat temu, edukacja patriotyczna młodzieży, pogłębienie wiedzy na temat kampanii wrześniowej 1939 roku. Poza tym rekonstruktorzy pojawiają się dokładnie w rocznicę tamtych wydarzeń. Uczestnikami wyprawy są kawalerzyści ochotnicy (najmłodszy kawalerzysta ma 12 lat), żołnierze batalionu dowodzenia strzelców konnych 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz zaproszeni goście, natomiast organizatorem Stowarzyszenie KAWALERIA – Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych z Toporzyska k. Jordanowa.

25 września po udanej przeprawie przez Bug w Mielniku szwadron skierował się w stronę Białej Podlaskiej, gdzie jednym z przystanków na trasie marszu, tak jak w 1939 roku, była Roskosz.

Kolejnego dnia odbywały się całodniowe pokazy, prezentacje, prelekcje, w których aktywnie uczestniczyła młodzież ECKiW OHP w Roskoszy.

Dzięki tej unikalnej lekcji historii nasi uczestnicy mieli okazję bezpośrednio zaangażować się w obchody 80-lecia wybuchu II wojny światowej, „zanurzyć się” w świat P3SK, poznać jego tradycję, historię, bohaterów, jak również broń i umundurowanie pułku, które zmieniało się na przestrzeni lat. Mimo deszczowej pogody największe zainteresowanie wzbudzał efektowny pokaz kawaleryjski, który był niesamowitym widowiskiem zapadającym głęboko w pamięć.

Maciej Bechta