Wizyta w Brześciu

burst

Delegacja Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy złożyła oficjalną wizytę w Państwowym Profesjonalno – Technologicznym Koledżu Handlowym w Brześciu na Białorusi. Karol Sudewicz dyrektor ECKiW OHP w Roskoszy, Dariusz Ladwiniec instruktor praktycznej nauki zawodu oraz Jerzy Horbowiec wychowawca, gościli na zaproszenie dyrekcji Koledżu.

Strona białoruska przygotowała bogaty program jednodniowej wizyty. Tuż po przyjeździe zwiedzano pracownie, w których kształcą się m.in. kucharze, cukiernicy, kelnerzy, barmani i sprzedawcy. Zaprezentowano wyposażenie sal wykładowych oraz zapoznano pokrótce z programem kształcenia. Następnie zaprezentowano stronie polskiej warsztaty praktycznej nauki zawodu. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiło wyposażenie kuchni oraz pracowni cukierniczej. Nowoczesne urządzenia produkcji włoskiej, w tym nowoczesne piece, zmywarki czy warnik, wszystko wykonane ze stali nierdzewnej i sterowane automatycznie w niczym nie odbiegają od wyposażenia spotykanego w naszym kraju. Była też okazja do degustacji produktów wykonanych przez młodzież Koledżu.

cof

Następnie obie strony uszczegółowiły plan współpracy młodzieży, kadry oraz kierownictwa na 2017 rok. Uznano, że współpracę należy kontynuować głownie z myślą o młodzieży obu krajów. Uzgodniono m.in. udział młodzieży i instruktorów obu instytucji w konkursach gastronomicznych organizowanych w Roskoszy i w Brześciu. Pierwszy odbędzie sie na początku marca w ECKiW OHP w Roskoszy a tematem przewodnim będą potrawy przygotowywane i podawane na ,,Dzień Kobiet”. Następny odbędzie się w końcu kwietnia lub na początku maja, którego tematem przewodnim będą potrawy wielkanocne serwowane w obu krajach. Przewidziano również organizację imprez kulturalnych i sportowych przez współpracujących partnerów.

cof

Po południu był czas na zwiedzanie Brześcia. Wizytowano m.in. kompleks sportowy ze słynnym już torem wioślarskim, starówkę oraz zabytki ,,Twierdzy Brzeskiej”. Tuż przed zmrokiem, po dość sprawnym przekroczeniu granicy, delegacja wróciła do Polski.

Jerzy Horbowiec