Warsztaty z RKO

19 marca 2018 r. młodzież Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy uczestniczyła w kolejnych warsztatach z udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty przeprowadziła grupa ze Studenckiego Koła Naukowego „Erka” działającego przy Zakładzie Ratownictwa Medycznego w Katedrze Zdrowia Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej.

Tym razem nasi wychowankowie uczyli się jak należy postępować w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i oddychania  u osób w różnym wieku (niemowląt, dzieci i dorosłych).

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest podstawowym zabiegiem podtrzymującym życie poszkodowanego. Jego celem jest przywrócenie oddechu, krążenia i świadomości. Jest to ważny zabieg, który niejednokrotnie decyduje o uratowaniu ludzkiego życia.

Podczas warsztatów wychowankowie poznali podstawowe pojęcia związane z udzielaniem pierwszej pomocy, dowiedzieli się o odpowiedzialności prawnej nałożonej na każdego obywatela, poznali ogólne zasady postępowania na miejscu wypadku, uczyli się oceniać zagrożenie, kiedy i jak wezwać pomoc, ocenić czy osoba poszkodowana oddycha oraz jak prawidłowo udrożnić drogi oddechowe. Uczestnicy  zapoznali się również  z tzw. „Łańcuchem przeżycia”, mieli możliwość  w praktyce poprzez ćwiczenia na fantomie nauczyć się prawidłowo wykonywać RKO z użyciem AED oraz poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przy  zadławieniach i  omdleniach.

Na zakończenie zajęć dla młodzieży zorganizowany został quiz wiedzy ze znajomości zagadnień związanych z pierwszą pomocą. Dla trzech najlepiej odpowiadających wychowanków Dyrektor ECKiW OHP w Roskoszy P. Karol Sudewicz ufundował i wręczył upominki rzeczowe po czym na ręce studentów PSW złożył serdeczne podziękowania za doskonałe przeprowadzenie warsztatów.

Mariola Mirońska