Survival w Janowie Lubelskim

W dniach 21-22.11.2013 dwudziestoosobowa grupa uczestników  ECKiW OHP w Roskoszy   pod opieką wychowawczyń Marioli Mirońskiej i Joanny Romaniuk  uczestniczyła w  wycieczce rekreacyjno-sportowej do Janowa Lubelskiego .

Lasy Janowskie należą do jednego największych i najbardziej zwartych kompleksów leśnych w Polsce. Wykorzystując niezwykłe możliwości jakie daje tamtejsza przyroda, a zarazem  aktywnie i zdrowo spędzając wolny czas,  młodzież uczestniczyła w wielu ciekawych zajęciach o charakterze rekreacyjno-sportowym. Wycieczka była więc nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale także do bliskiego  kontaktu  z dziką przyrodą.

Podczas wyjazdu nasi wychowankowie brali udział w takich formach  aktywności jak :

Tor Linowy – system przeszkód linowych o długości ok. 30 metrów zainstalowanych na drzewach, który pozwala uczestnikom sprawdzić swoją wytrzymałość fizyczną, pokonać lęk wysokości, wzmóc koncentrację.  Uczestnicy zostali  zabezpieczeni profesjonalnym sprzętem  alpinistycznym i byli  asekurowani przez instruktora.

tor linowy

           Most Tybetański – zabawa polegała na przejściu przez most  zbudowany tylko z dwóch napiętych lin rozwieszonych  nad wodą .

 SAMSUNG CAMERA PICTURES

Dmuchana ścianka wspinaczkowa – zabawa, która daje uczestnikom możliwość sprawdzenia się podczas wspinaczki. Do wyboru były  cztery drogi wspinaczkowe o różnym stopniu trudności.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Wieża ze skrzynek – zabawa polegała na ułożeniu jak najwyższej wieży ze skrzynek  i równoległym wchodzeniu po nich do góry. Uczestnicy przez cały czas byli asekurowani przez instruktora. Głównym celem tej zabawy było: wyostrzenie  równowagi, sprawności i dokładności.

wieża ze skrzynek

Paintball – dwie  drużyny walczyły ze sobą strzelając do siebie kulkami z farbą przy użyciu pneumatycznych karabinków . Zabawa polegała na zdobyciu flagi przeciwnika .

paintball

Sumo – podczas tej konkurencji uczestnicy musieli zmierzyć się na ringu w walkach sumo. Zabawę uatrakcyjniły specjalne stroje wypełnione pianką, które pozwoliły na bezpieczną, a jednocześnie sprawiającą wiele radości „walkę”.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

„Mega” piłkarzyki – gra w piłkę nożna , w której uczestnicy mieli możliwość wcielenia się w rolę gigantycznych „stołowych piłkarzyków”. Każdy z uczestników przypięty był za pomocą specjalnej uprzęży i mógł poruszać się tylko bokiem do boiska .

piłkarzyki

Wyprawa samochodami terenowymi –  młodzież podzielona na dwa zespoły w samochodzie terenowym pokonywała mokradła, wzniesienia i leśne bezdroża.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Nocne podchody – młodzież podzielona na dwie grupy wraz z dwoma instruktorami i wychowawcami wybrała się do lasu gdzie odbywały się podchody. trudność polegała na posiadaniu tylko jednej latarki w grupie. Głównym celem prowadzenia tych zajęć było przezwyciężenie strachu wśród uczestników przed ciemnościami, a także dobra zabawa.

zagadka )

Zagadka kryminalna – gra, która pozwoliła uczestnikom na wcielenie się w role detektywów mających do rozwiązania zagadkę kryminalną. Wychowankowie  podzieleni na zespoły poszukiwawcze musieli odnaleźć 25 ukrytych w terenie  karteczek z  informacją, która miała pomóc im w rozwiązaniu zagadki.  Aby zdobyć niektóre z nich uczestnicy musieli  stawić czoła różnym wyzwaniom – fizycznym i umysłowym.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Uczestnicy wycieczki powrócili do domu z bagażem niesamowitych wspomnień i doświadczeń,  którymi ochoczo dzielili się z rówieśnikami, tak w szkole jak i poza nią.