Śladami Kraszewskiego

 
10 maja 2012 r. wychowankowie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy pod opieką wychowawców Sylwii Olkowskiej i Anety Zajączkowskiej uczestniczyli w wycieczce do Romanowa. 
 
 
Wycieczka została zorganizowana w związku z Rokiem Kraszewskiego z myślą o przybliżeniu młodzieży tej wybitnej postaci i miejsca jego dzieciństwa.
 
 
Dwór w Romanowie – to miejsce lat dziecinnych i późniejszych powrotów Józefa Ignacego Kraszewskiego – najpopularniejszego polskiego pisarza historycznego XIX stulecia. Dwór, odbudowany po zniszczeniach wojennych, pełni od 1962 roku rolę Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego.
 
 
Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała lekcji muzealnej, którą poprowadziła Dyrektor Muzeum a następnie zwiedziła pomieszczenia, w których żył i tworzył poeta. Można było zobaczyć bogaty zbiór rękopisów oraz pamiątki po pisarzu: zegarek, podarowaną mu przez ojca srebrną papierośnicę, nóż do papieru i zabawkę z czasów dzieciństwa – porcelanową psią budkę a także zrobić pamiątkowe zdjęcie przy biurku, przy którym pisarz napisał „Starą Baśń”.
 
 
Oprócz dworu w Romanowie zachował się również park z przełomu XVII i XVIII wieku. Pogoda dopisała i można było cieszyć się spacerem wśród pięknej zieleni oraz zrobić sobie zdjęcie z Kraszewskim siedzącym na ławce w parku. 
 
 
Ostatnim punktem wycieczki było ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.