Przy wigilijnym stole

 
Piątkowe popołudnie 14 grudnia 2012 r. na długo zapisze się w pamięci uczestników uroczystej kolacji wigilijnej, którą zorganizowano w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy.
 
 
Do wigilijnie zastawionych stołów zasiedli zaproszeni goście, pracownicy oraz uczestnicy ECKiW OHP w Roskoszy – łącznie ponad sto osób.
 
 
Z zaproszonych gości udział wzięli m.in. Marian Najdychor Komendant Główny OHP, Tadeusz Łazowski starosta bialski, Waldemar Godlewski zastępca prezydenta Białej Podlaskiej oraz delegacja z Brzeskiego Profesjonalno-Tecznicznego College’u Handlowego w Brześciu, na czele z Aleksandrem Kriwolewiczem zastępcą dyrektora tego college’u do spraw praktycznej nauki zawodu. ECKIW OHP w Roskoszy ze szkołą w Brześciu współpracuje od kilku lat. 
 
 
Jako pierwszy głos zabrał Marian Najdychor Komendant Główny OHP, który złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne i noworoczne, a pięciu najbardziej wyróżniającym się uczestnikom OHP wręczył wartościowe nagrody rzeczowe. Za wzorową postawę etyczno moralną, pracę na rzecz środowiska, dobre wyniki w nauce oraz stuprocentową frekwencję nagrody otrzymali: Maria Dudzińska, Łukasz Karczmarz, Aleksandra Trubaj, Marceli Olesiejuk oraz Adam Zubkowicz.
 
 
Pozostała młodzież obecna na wigilii /blisko 60 osób/ otrzymała paczki świąteczne ze słodyczami. Przygotowały je wychowawczynie: Sylwia Olkowska i Aneta Zajączkowska.
 
 
 
Symboliczne upominki świąteczne przygotowane przez młodzież OHP, pod kierunkiem wychowawczyni Olgi Dawidziuk otrzymali również zaproszeni goście. Były to wykonane ręcznie ozdoby świąteczne w postaci choinek i stroików wykonanych z makaronu.
 
Podczas spotkania głos zabrali m.in. starosta bialski,
 
 
wiceprezydent Białej Podlaskiej oraz I zastępca dyrektora College’u w Brześciu Aleksandr Kriwolewicz, odczytując list od dyrektora, który z przyczyn zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w wigilii.
 
 
Po oficjalnych wystąpieniach poproszono o modlitwę księdza Czesława Jakubca proboszcza parafii w Hrudzie.
 
 
Później wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczne.
 
 
 
Zanim uczestnicy przystąpili do degustacji potraw wigilijnych, głos zabrało jeszcze dwoje uczestników Wigilii: Piotr Skwierczyński z Roskoszy, który opowiedział o tradycji bożonarodzeniowej w Polsce oraz Oksana Komar kierownik działu żywienia koledżu w Brześciu, która opowiedziała o tradycjach bożonarodzeniowych na Białorusi.
 
 
 
Wigilię poprzedziły warsztaty gastronomiczne. Potrawy, między innymi gołąbki warzywne, zupa z kapustą, fasolą i suszonymi grzybami oraz kompot z suszu owocowego smakował nad wyraz. Z polskich potraw serwowany był m.in. barszcz z uszkami, karp smażony, śledzie, ryba, racuchy oraz kluski z makiem.
 
 
W czasie konsumpcji młodzież przygotowana przez Olgę Dawidziuk wychowawczynię ECKiW OHP w Roskoszy śpiewała piękne polskie kolędy.
 
 
Tekst:
Jerzy Horbowiec
 
Zdjęcia:
Łukasz Sęk
Arkadiusz Michlewicz