Poznaliśmy historię Lublina

            15 kwietnia 2014 r. grupa 40 wychowanków ECKiW OHP w Roskoszy ucząca się w klasach drugich  Rzemieślniczej Zadniczej Szkole Zawodowej wraz z nauczycielami: Łukaszem Koziołem i Anną Sagan – Starszewskąoraz wychowawcami Centrum:  Anetą Zajączkowską i Mariolą Mirońską, zwiedziła historycznie  ważne, a zarazem ciekawe miejsca Lublina oraz były  hitlerowski obóz koncentracyjny na Majdanku.

Pierwszym punktem  wycieczki była edukacyjna wizyta młodzieży w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym –  obecnie Muzeum na Majdanku.  Obóz koncentracyjny, powstały tutaj w 1941 r. z rozkazu  Heinricha Himmlera, był drugim co do wielkości tego typu obozem nazistowskim w całej Europie.  Obóz ten, stworzony w celu fizycznej eksterminacji głównie  ludności cywilnej, z różnych względów niewygodnej dla niemieckiego okupanta,  przez cztery lata swojego istnienia pochłonął   78 000 ludzkich istnień , z czego 59 000 osób narodowości żydowskiej. Wędrówkę po obozie młodzież zakończyła wizytą w mauzoleum – miejscu, gdzie spoczywają prochy więźniów.Wizyta naszych wychowanków w tym miejscu pamięci była niezwykłą okazją do poszerzenia wiedzy na temat największej tragedii II Wojny światowej jaką był Holocaust, a także  uczczenia pamięci zamęczonym tutaj ofiarom nazizmu wielu narodowości.  Była to także niezwykła lekcja historii na żywo –  historii, która  nie może się powtórzyć.

TO

Młodzież wraz z przewodnikiem zwiedziła także najpiękniejsze zabytki  lubelskiej starówki, tj. Bramę krakowską, renesansowe kamieniczki, Trybunał Koronny, Zamek Lubelski, barokową Archikatedrę, wieżę trynitarską, a także – co najbardziej spodobało się wychowankom – lubelskie podziemia.

TO1