Porządki na cmentarzu tatarskim

W dniu 29. października 2009r. grupa uczestników OHP w Białej Podlaskiej wraz z wychowawcami porządkowała cmentarz tatarski położony we wsi Studzianka.
 
 
Cmentarz tatarski w Studziance jest jednym z niewielu zachowanych do dzisiaj mizarów w Polsce. Mizar jest uporządkowany, choć wymaga jeszcze szerszego opisu nagrobków i konserwacji kamiennych płyt.
 
 
W ostatnich latach los cmentarza znalazł zainteresowanie u mieszkańców, wśród władz samorządowych i środowiska muzułmańskiego. Zabytek ten skazany jest na ruinę jeśli nie roztoczy się nad nim należytej opieki.
 
 
 
 
 
Dodatkową atrakcją i żywą lekcją etnografii było obejrzenie unikatowego zbioru przedmiotów dokumentujących życie podlaskiej wsi minionej epoki.
 
 
Muzeum liczy 1200 eksponatów. Jednym z ciekawszych eksponatów jest ponad stuletnia lodówka, datowana na początek XX wieku, z zewnatrz wyglądająca jak komoda. Działała ona w ten sposób, iż oziębiano ją lodem z przerębli. Jest to jeden z dwóch istniejących egzemplarzy, które zachowały się w naszym kraju.
Młodzież obejrzała również zdjęcia dokumentujące życie i świątynie tatarskie znajdujące się na terenie regionu bialskiego.
 
Po ciężkiej pracy i zwiedzaniu młodzież zjadła obiad w pobliskim barze w całości sfinansowany przez sponsora.       
Głównym celem wyjazdu było uwrażliwienie młodego człowieka na pamięć o tych, którzy odeszli i zostali zapomnieni.
 
Prace na cmentarzu tatarskim zrodziły pomysł powtórzenia tej nietypowej lekcji historii i etnografii, tym razem zwiedzając Świętą Górę Grabarkę. Położona, obok wsi o tej samej nazwie w województwie podlaskim, Góra jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce.